کد خبر: 971726 A

سرپرست هیات باستان‌شناسی از شروع پروژه بررسی باستان‌شناختی شهرستان‌های جوین و جُغَتای استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش ایلنا، آزیتا میرزایی (سرپرست هیات باستان‌شناسی) با اعلام خبر آغاز نخستین بررسی باستان شناختی شهرستان های جوین و جُغَتای خراسان رضوی، اهداف این بررسی را شناخت کم و کیف آثار باستانی این دو شهرستان اعلام کرد.

او با بیان اینکه تاکنون این شهرستان‌ها مورد بررسی قرار نگرفتند، تصریح کرد: دومین هدف این پروژه تکمیل بخشی از نقشه باستان‌شناسی کشور است.

گفتنی است، شهرستان جغتای در موقعیت جغرافیایی شمال شرق کشور و غرب استان خراسان رضوی و شمال غرب شهرستان سبزوار واقع شده است. تاریخ جغتای نشان می‌دهد که این شهر بیش از ۱۵۰سال سابقه مرکزیت و حاکم‌نشینی داشته و به عنوان مرکز حکومت و ولایات ثلاث (جغتای، بام و صفی آباد و میان آباد) نقش عمده‌ای از نظر سیاسی و اجتماعی در منطقه ایفا کرده است.

شهرستان جوین، به مرکزیت شهر نقاب نیز یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی و مشتمل بر دو بخش مرکزی و عطاملک است. جوین یا گویان، از دیدگاه جغرافیای تاریخی ولایت، سرزمین یا دشت وسیعی است که دو شهرستان جغتای و جوین امروزی را شامل می‌شود. در معجم‌البلدان یاقوت حموی مرزهای این ولایت وسیع، از بسطام تا نیشابور بوده و در سمت جنوب، به بیهق و در سمت شمال، به جاجرم می‌رسیده‌است.

بررسی باستان شناختی خراسان رضوي
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر