کد خبر: 970075 A

نمایشگاه «کرنش به حافظ » از هنرمند صاحب نام «گونتر اوکر» در کنار آثاری از هنرمندان ایرانی درشهر دوسلدولف آلمان برپا شد.

به گزارش ایلنا، نمایشگاه آثار «کونتراوکر » با موضوع حافظ شاعر نامی ایران زمین ،این بار در موزه گوته شهر دوسلدولف برپاشده است.  

اوکر در این نمایشگاه با عنوان «کرنش به حافظ » آثاری را در کنار هشت هنرمند ایرانی در معرض دید عموم قرار داده است . این نمایشگاه از روز هشتم سپتامبر مصادف با ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹ حدود سه ماه در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان در حال برگزاری است. 

اوکر پیش از این، مجموعه‌ای از آثار خود را با همین نام از خاطرات نخستین سفرش به ایران از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در هشت  شهر ایران ( شیراز، تهران، اصفهان، کرمان، مشهد، رشت، بوشهر و کیش) به تماشا گذاشته است. 

این هنرمند جهانی پس از  نمایش آثارش در ایران تصمیم گرفت هنرمندانی از این سرزمین ر ا در این پروژه همراه خود کند و نمایشگاه را دور اروپا به نمایش بگذارد. 

با توجه به اپیدمی ویروس کرونا و طرح قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی این گروه آثار خود را در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان با تماشاگر مجازی برگزار کردند و این نمایشگاه حدود سه ماه در این موزه برپا خواهد بود. 

مرتضی ترسلی از شیراز، محمدرضا یزدی از تهران، علی محبوبی صوفیانی از اصفهان، شهریار رضایی از کرمان، بابک منتظری از مشهد، عارفه آراد از رشت، فرزاد دشتی زاده از بوشهر و ندا آیتی از کیش با آثار حجم و اینستالیشن در نمایشگاه «کرنش به حافظ» در کنار اوکر هستند.   

عرفان شرقی، عشق و شناخت دقیق حافظ از انسان باعث شد اوکر در آثارش از شعرهای این شاعر پر آوازه ایران زمین الهام بگیرد و هنرمندان ایرانی نیز که با این اشعار بزرگ شده و به نوعی بیت بیت حافظ در خون و جانشان تنیده شده است آثار حجمی و اینستالیشن‌هایی را با همین مضمون در کنار اوکر به نمایش گذاشتند. 

گونتر اوکر خوانش ویژه خود از حافظ را با رنگ‌های درخشان و  سرخوشانه و با حرکات آزاد دست در آثارش به نمایش گذاشته است. او در جایی بدون زمان و مکان ایستاده و در فضایی خلسه آور جهان هستی را نگاه می‌کند که این از معنویت اشعار سرچشمه می‌گیرد.  

هنرمندان ایرانی نیز حجم و اینستالیشن‌های خود را با برداشت‌های درونی و شخصی‌شان از اشعار و عرفان حافظ خلق کرده و به نوعی هر کدام نمایی از دریافت‌های و تاثیرات درونی اشعار بر وجودشان را به نمایش گذاشته‌اند. آنها با بهره‌گیری از متریال‌های متفاوت هر کدام وجوه مختلفی از درگیری روحی با اشعار را برگزیدند یکی از چوب استفاده کرده دیگری از برنز و یکی از سفال و پاپیه ماشه برای آفرینش بهره گرفته است. 

 بناست این نمایشگاه همراه هنرمندان ایرانی به تور دور اروپا برود و تمام علاقمندان بتوانند از تماشای این آثار با موضوع حافظ لذت ببرند و علاوه بر ادبیات ایران زمین با آثار هنری هنرمندان معاصر ایران نیز از نزدیک آشنا شوند.  

نمایشگاه «کرنش به حافظ» هجدهم شهریور ماه ۱۳۹۹  (۸ سپتامبر  ۲۰۲۰) در موزه گوته شهر دوسلدولف به نمایش درآمده و تا ۲۵ آبان ماه (۱۵ نوامبر ۲۰۲۰) در این موزه دایر است. 

هنرمندان ايراني موزه گوته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر