کد خبر: 969785 A

پاسخ به یک اظهارنظر:

یافته‌­های پیمایش ارزش‌ها و نگرش­‌های ایرانیان در مورد حجاب نشان می‌دهد برداشت و اظهارنظر مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان با یافته‌های این پژوهش کاملا ناهمخوان است.

پاسخ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به یک اظهارنظر ناهمخوان در مورد یافته‌های موج سوم پیمایش نگرش‌های ایرانیان

به گزارش ایلنا، اخیرا مهدی نصیری(مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان) در برنامه تلویزیونی شبکه 4 به یافته­‌ای از نتایج موج سوم پیمایش ملی ارزش­ها و نگرش­های ایرانیان اشاره کرده­ است که در تعارض جدی با یافته‌­های واقعی این پیمایش است. وی گفته است «براساس آمار وزارت ارشاد 70 درصد مردم ایران مخالف الزام به حجاب هستند.»

 در پیمایش ارزش­ها و نگرش­های ایرانیان (پژوهشی که در سال 1394 و در سطح شهری و روستایی کشور انجام شده است) سوال شده «تا چه اندازه با این جمله که "همه خانم‌­ها باید حجاب داشته باشند حتی اگر به آن اعتقاد نداشته باشند" موافق یا مخالف هستید؟».

براساس نتایج به دست آمده از این پیمایش 53.1 درصد موافق این گزینه بوده و تنها 22.2 درصد با آن مخالفت کرده­‌اند. 24.8 درصد نیز گزینه نه موافق نه مخالف را انتخاب کرده‌اند. لذا برداشت و اظهارنظر آقای نصیری با یافته‌های این پژوهش کاملا ناهمخوان است.

نمودار 1: توزیع فراوانی نظر پاسخگویان در خصوص حجاب

0619201

 

 توزیع استانی نظر پاسخگویان در این سوال نیز در نمودار 2 آوررده شده است.

لازم به یادآوری است ستون آبی رنگ نمودار 2 از تجمیع درصد افراد "مخالف حجاب اجباری" با افراد بیطرف (کسانی که گفته‌اند "نه موافق اند و نه مخالف") شکل گرفته است. هرچند افرادی که نظر خود را در قالب " نه موافق و نه مخالف" اظهار کرده­اند را نمی‌­توان الزاما مخالف حجاب اجباری در نظر گرفت.

در دو استان نامبرده آقای نصیری (قم و خراسان جنوبی)، درصد موافقان با این گویه، از مخالفان بیشتر است. لذا در هر دو مورد اعلامی آقای نصیری، یافته های مستخرج از این طرح، با اظهارات ایشان در تضاد است.

نمودار 2: توزیع فراوانی نظر پاسخگویان در خصوص حجاب در استان­های کشور

0620012

 

حجاب خراسان جنوبی روزنامه کیهان وزارت ارشاد هنر پژوهشگاه مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر