کد خبر: 968582 A

مدیر موزه ملی فرش ایران گفت: پروژه حفاظت، مرمت، شستشو و ساماندهی ۲۲ تخته از فرش‌های نفیس و منحصر به فرد و آسیب دیده گنجینه موزه ملی فرش ایران به پایان رسید.

به گزارش ایلنا، پریسا بیضایی (مدیر موزه ملی فرش ایران) با اشاره به پروژه حفاظت، مرمت فرش‌های این مجموعه گفت: این پروژه مرمتی توسط حسین سیف کارشناس ارشد حفاظت و مرمت دست‌بافته و زیر نظر کارشناسان اداره کل موزه‌ها و معاونت میراث فرهنگی استان تهران انجام شده است.

او گفت: این پروژه مرمتی در چند بخش شامل آسیب شناسی، بازنمودن اتصالات فلزی و الحاقات آسیب رسان در بخش اتصال شناسنامه‌های اموالی و اجرای مجدد با اتصالات نخی مناسب، غبارگیری دستگاه‌های خشک، شستشو، استحکام بخشی ریشه‌ها، مهار و کنترل لبه‌های طولی و عرضی از هم گسیخته به روش دوخت‌های استحکام دهنده انجام شده است.

مدیر موزه ملی فرش ایران عنوان کرد: از مهم‌ترین فرش‌های مرمت شده در این پروژه می‌توان به قالی ۱۲ متری تودشک که یکی از قالی‌های روستایی بافت نایین از قرن ۱۹ میلادی با طراحی منحصر به فرد، و قالی ۶ متری طرح عیسی بهادری بافته شده در کارگاه استاد صفدرزاده حقیقی با رج شمار ۱۰۰ اشاره نمود.

استان تهران ایران فرش موزه آسیب شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر