کد خبر: 968144 A

تازه‌ترین کتاب رضا کاظمی که توسط نشر مهر نوروز منتشر شد، به چاپ دوم رسید.

به گزارش ایلنا، چاپ دوم مجموعه شعر «یک سبد خاطره یک سینه حرف» با اندکی حذف و اضافه و در شکل و شمایل جدید (طرح جلد متفاوت و جدید و...) توسط نشر مهر نوروز منتشر شد.

چاپ اول این کتاب در سال ۸۴ توسط نشر نسیم حیات منتشر شد و سال ۸۵ به عنوان کتاب سال در ادبیات جنگ (شعر آزاد) برگزیده شد. این کتاب شامل ۹۵ شعر عاشقانه‌ی مرتبط با جنگ (و به نوعی شعرهای عاشقانه‌ی ضد جنگ) و با قیمت ۲۵ هزار تومان روانه‌ی بازار کتاب شده است. 

شعرهای این مجموعه از زاویه‌ای عاطفی به جنگ نگاه کرده و نوشته شده‌اند، و در عین این‌که به هیچ عنوان جنگ را نمی‌ستایند که به عکس، آن را تقبیح می‌کنند و مذموم می‌شمارند. بنابراین شعرهای این مجموعه به نوعی اشعار ضد جنگ محسوب می‌شوند. این کتاب شامل سوگ‌سروده‌های عاشقانه‌‌ای هستند که در اندوه فقدان کشته شدگان جنگ (چه جنگ ایران و عراق چه باقی جنگ‌های تاریخ جهان) و از زبان بازماندگان آن‌ها (پدر، مادر، فرزند، همسر یا همرزم و دوست) روایت می‌شوند. این نوع نگاه شاعرانه به جنگ، برخلاف نگاه ها و شعرهایی که بسیاری از شاعران جنگ به آن پرداخته‌اند نگاهی تازه بوده است (چرا که شعرها در سال های 81 تا 83 نوشته شده‌ و در سال 84 منتشر شده‌اند) و نیز اتفاقی نو در ادبیات جنگ. این نگاه از دید داوران جشنواره‌ی کتاب سال ادبیات جنگ در آن سال (1385) دور نمانده بود چرا که در بیانیه‌ی هیئت داوران جشنواره یکی از دلایل برگزیده شدن این کتاب در بیانیه ی هیئت داوران همین مطلب و مفهوم ذکر شده بود.

ادبیات ایران و عراق جنگ شعر نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر