کد خبر: 967834 A

سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین گفت: مرحله جدید کاوش باستان‌شناسی در این گورستان باستانی آغاز شد.

به گزارش ایلنا، مهرداد ملک‌زاده (سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین) درخصوص آغاز مرحله جدیدکاوش در این گورستان، گفت: این گورستان متعلق به دوره‌های عصر آهن ۳ (دوره ماد و اوایل دوره هخامنشی) است و پیش از راه‌اندازی سد فینسک، تخلیه آثار موجود در این گورستان ضروری است.

او با اشاره به اینکه گورستان باستانی مرسین در شرق روستای تلاجیم و در ارتفاعات شرق رودخانه سفیدرود در بخش پشتکوه شهرستان مهدی‌شهر قراردارد، گفت: کاوش نجات‌بخشی گورستان مرسین از اواسط تابستان ۱۳۹۳ آغاز شده است.

ملک‌زاده افزود: بررسی باستان‌شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی‌فرهنگی محدوده سد فینسک و به دست آوردن اطلاعات از محوطه‌ها پیش از به زیر آب رفتن آن‌ها در فصل قبلی کاوش مورد توجه قرار گرفت و با توجه به اینکه پس از آبگیری مخزن سد، گورستان غرق می‌شود، کار نهایی کاوش و تخلیه آثار از گورها از هفته آینده آغاز می‌شود.

او با بیان اینکه احتمال می‌رود بیش از ۲ هزار گور در منطقه باشد، تصریح کرد: گورهای کاوش شده در فصل‌های قبلی کاوش، بیانگر فرهنگ عصر آهن پایانی و اوایل دوره هخامنشی است.

ملک‌زاده بیان کرد: فصل جدید کاوش با هدف بررسی تعداد و پراکندگی آثار و نجات بخشی آثار و خروج اشیاء از گورستان تا پایان مهر ماه امسال ادامه دارد.

سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین گفت: مجموعه‌‌های سفالی و زیورآلات یافت شده از این منطقه متعلق به کوچندگان است.

گورستان مرسین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر