کد خبر: 964269 A

اعتراض ۱۳ صنف سینمایی در اعتراض به واگذاری صدور مجوزهای ویدئویی به صداوسیما؛

صنوف خانه سینما در بیانیه‌ای اعتراض خود را به روند واگذاری مسئولیت صدور مجوز فعالیت‌های ویدئویی و شبکه نمایش خانگی به صداوسیما را اعلام کردند.

به گزارش ایلنا، در بیانیه‌ی اعتراضی خانه سینما که به امضای 13 صنف اصلی خانه سینما رسیده، اعلام شده است: ما برای کسانی که پنهان و آشکار تلاش می‌کنند در سال جهش تولید این صنعت نوپا را به نابودی بکشانند اظهار تاسف می‌کنیم.

متن کامل این بیانیه به این شرح است: 

ما اعضای صنوف سینمای ایران که حرفه و معیشت خود و خانواده‌هایمان مستقیماً وابسته به تولید محصولات فرهنگی تصویری است، اعتراض شدید خود را نسبت به انتقال مسئولیت شبکه نمایش خانگی از سازمان سینمایی به صداوسیما اعلام می‌داریم. ما همچنین برای کسانی که پنهان و آشکار تلاش می‌کنند در سال جهش تولید این صنعت نوپا را به نابودی بکشانند اظهار تاسف می‌کنیم.

فرصت‌های شغلی بوجود آمده از تولید محصولات شبکه نمایش خانگی و پلتفرم‌های "وی او دی" بالغ بر سه تا پنج هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در سال است که سیاست‌های غیرپاسخگوی صداوسیما بدون شک باعث فرار سرمایه از این صنعت شده و ضرر معیشتی هنگفتی به اهالی سینما وارد خواهد کرد. سپردن سرنوشت این پدیده نوپای تولید و توزیع به سازمانی که خود رقیب آن است تصمیمی اشتباه و غیرقابل جبران خواهد بود.

نباید فراموش کرد که این شبکه نمایش خانگی و پلتفرم‌های "وی او دی" بودند که در این‌ ماه‌های سخت بیماری فراگیر کرونا و بی‌رونقی سالن‌های سینما توانستند با اکران آنلاین کمک زیادی به سینمای ایران کنند و با تولید سریال‌ها و محصولات جدید در حال پیدا کردن مسیر خود جهت هرچه حرفه‌ای‌تر شدن هستند. بدیهی است که همه تولیدات در یک سطح و بری از کاستی و عیب نیستند، اما بدون شک و براساس تحلیل‌های تجربی/ حرفه‌ای، عرصه رقابت و نیاز جامعه خود به خود استانداردها و کیفیت کارها را بالا خواهد برد درحالیکه می‌توان پیش‌بینی کرد که صداوسیما با رقابت ناصحیح با این پدیده نو پا و شاید هم با قصد حذف رقیب، باعث از دست رفتن مخاطبین رسانه‌های داخلی شده و این عرصه را نیز در اختیار شبکه‌های ماهواره‌ای قرار خواهد داد.

ما اصناف سینمائی از مسئولان و دلسوزان این عرصه می‌خواهیم که با جلوگیری از این اشتباه تاریخی، مخاطبان شبکه‌های داخلی را به سوی رسانه‌های خارجی سوق ندهند و به ایجاد بی‌ثباتی و فرار سرمایه‌گذاری مشروع از این حوزه فرهنگ و هنر دامن نزنند.

انجمن صنفی کارگردانان سینما (کانون کارگردانان)، انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینما (اکت)، انجمن صنفی فیلمنامه‌نویسان سینما، انجمن صنفی بازیگران سینما، انجمن صنفی فیلمبرداران سینما، انجمن صنفی تدوین‌گران سینما، انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران سینما، انجمن صنفی کارگردانان مستند، انجمن مدیران تولید سینما، انجمن صنفی چهره‌پردازان سینما، انجمن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان، انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار و انجمن صنفی مدیران و دستیاران تدارکات سینما ۱۳ صنفی هستند که نامشان در ذیل این بیانیه آمده است.

سازمان صدا و سیما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان سینمایی شبکه نمایش خانگی ساترا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر