کد خبر: 963919 A

کتاب «گنجینه سکه‌های نیشابور مکشوفه در گرگان (جرجان)» نوشته محمد مرتضایی دانشیار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه چاپ و منتشر شد.

به گزارش ایلنا، کتاب «گنجینه سکه‌های نیشابور مکشوفه در گرگان (جرجان )» شامل هفت فصل؛ تحولات سیاسی اجتماعی گرگان (جرجان) در دوره سامانیان، تحولات سیاسی اجتماعی گرگان (جرجان) در دوره غزنویان، تحولات سیاسی اجتماعی گرگان (جرجان) در دوره سلجوقیان، سکه‌های سامانیان، سکه‌های غزنویان، سکه‌های سلجوقیان و سکه‌های نامعلوم  به همراه تصاویری از سکه‌ها است.

در مقدمه این کتاب به قلم نویسنده آمده است: شهر تاریخی جرجان  که در ۴کیلومتری غرب شهر جدید گنبد کاووس واقع شده در دوره اسلامی از اهمیت شایانی برخوردار و متأسفانه به دلایل مختلف چون جنگ‌های داخلی، زمین لرزه و از همه مهمتر، حملات ویرانگر مغولان در سال ۶۱۸هجری دچار ویرانی گردید. این شهر مدت کوتاهی پس از جمله مغول، در دوره ایلخانی و تیموری به فعالیت خود ادامه داد، اما هرگز آبادانی گذشته را بازنیافت.

در کاوش‌های سال ۱۳۸۶جرجان ۳۲سکه طلا به دست آمد که متعلق به سلسله‌های سامانی، غزنوی و سلجوقی است. قسمت اعظم سکه‌ها ضرب نیشابور است و این موضوع نشان می‌دهد که سکه‌ها از آن شهر به جرجان آمده است؛ به همین دلیل عنوان «گنجینه سکوت‌های نیشابور مکشوفه در گرگان (جرجان)» برای کتاب حاضر انتخاب شده است.

به غیر از نیشابور، یک عدد سکه ضرب ری، یک عدد ضرب اصفهان و دو سکه ضرب اهواز نیز میان سکه‌ها دیده می‌شود. غیر از این سکه‌ها ۳۹عدد قراضه سکه (تکه بریده شده سکه) نیز کشف شده است. از بین قراضه‌ها آنهایی که مشخص است به کدام سلسله تعلق دارد، در بخش مرتبط معرفی می‌شود و نمونه‌هایی که انتساب آنها معلوم نیست در انتهای کتاب معرفی خواهد شد.

اندازه عکس‌هایی که از سکه‌ها ارائه شده واقعی نیست و در قسمت کاتالوگ کتاب حاضر، نوشته‌های روی قراضه‌ها با رنگ سیاه پررنگ ارائه شده و قسمت‌های از بین رفته قابل تشخیص نوشته‌های آنها نیز داخل دو قلاب قرار داده شده است.

گرگان گنجینه سکه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر