کد خبر: 961680 A

بیست‌ودومین قسمت فصل جدید «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۹۹، با بررسی وضعیت باغ‌وحش‌های ایران روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

به گزارش ایلنا در این قسمت «چرخ»، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه با دکتر شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست و سپهر سلیمی، فعال حقوق حیوانات گفت‌وگو می‌کند.

اولین باغ‌وحش به سبک جدید در ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار در باغ لاله‌زار در خیابان لاله‌زار کنونی ساخته شد و بعدها این باغ به فرح‌آباد منتقل شد که مرکز باغ‌وحش سلطنتی محسوب می‌شد. از همان روزها تا امروز درباره‌ی وضعیت نگهداری این حیوانات در مراکز نگهداری شهرهای مختلف خبرهای بدی منتشر می‌شود. آزار حیوانات، کتک زدن آنها، ایجاد فضایی بسیار کمتر از استاندارد لازم برای زندگی حیوانات، عدم شست‌وشو و نظافت محل زندگی‌شان و ندادن غذا به حیوانات از جمله‌ی این آزارها در باغ‌وحش‌های ایران هستند. بر اساس آخرین گفته‌های مسئولان سازمان محیط‌زیست در ایران بیش از ۵۰ مرکز دارای مجوز برای نگهداری حیوانات وجود دارد که کمتر از نیمی از این موارد شامل مراکز بزرگی مانند باغ‌وحش‌ها و باغ پرندگان می‌شود و بقیه‌ی موارد مراکز نگهداری کم‌وسعتی هستند که شامل بوستان‌های شهری تهران (پارک ملت، پارک ساعی و ...) هم می‌شوند.

 «چرخ» در گفت‌وگوی امروز با حضور مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست و نماینده‌ای از جمعیت مخالف وجود باغ‌وحش‌ها، آسیب‌ها، فرصت‌ها و وضعیت باغ‌وحش‌های ایران را نقد و بررسی می‌کند.

فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

چرخ شبکه چهار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر