کد خبر: 961038 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان قم با اشاره به آنکه در تعطیلات تاسوعا و عاشورا با عدم حضور گردشگران در این استان روبه رو بودیم، از عدم شب ماندگاری مسافران در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمید یزدانی (مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان قم) با اشاره به آنکه به دلیل شیوع ویروس کرونا، مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در مساجد و حرمین برگزار نشد، ادامه داد: مراسم عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضای باز برگزار شد. ضمن آنکه حرم حضرت معصومه(س) نیز تعطیل بود و اجازه زیارت داده نمی‌شد. مسجد جمکران نیز تقریباً با همین شرایط فعال بود.

 او ادامه داد: با وجود آنکه تعطیلات طولانی به واسطه تاسوعا و عاشورای حسینی را در آخر هفته گذشته شاهد بودیم اما گردشگران زیادی به استان قم سفر نکردند این در حالی است که سال گذشته در چنین روزهایی با تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی روبه‌رو بودیم و ضریب اشغال هتل‌ها بیش از ۸۰ درصد بود. هرچند این روزها گردشگر خارجی نداریم اما تعداد گردشگران داخلی نیز بسیار اندک است.

 به گفته یزدانی، حتی تعداد اندکی از مسافران که به استان قم در روزهای تاسوعا و عاشورا سفر کردند در این استان ماندگاری نداشتند و سفر یک روزه به این استان انجام داده‌اند. اگر هم شب ماندگاری داشته باشند در خانه اقوام و دوستان مانده‌اند. در واقع می‌توان گفت ضریب اشغال مراکز اقامتی استان قم کمتر از ۵ درصد است. در چنین شرایطی قطعاً فعال ماندن مراکز اقامتی با خسارت‌های هنگفت برایشان همراه است. می‌توان گفت بیش از ۹۰ درصد مراکز اقامتی استان ترجیح می‌دهند با توجه به شرایط موجود و نبود گردشگر فعالیت چندانی نداشته باشند.

قم سفر جمکران تاسوعا و عاشورا حرم حضرت معصومه ( س)
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر