کد خبر: 961005 A

فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت که به منظور تهیه نقشه باستان‌شناسی شهرستان آغاز شده دربرگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است.

به گزارش ایلنا، وحید بارانی (کارشناس گروه باستان‌شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت) گفت: با توجه به فصول گذشته در این بررسی تعداد ۴۰۲ محوطه ها در دشت میان کوهی این حوزه در حریم یک و دو مجموعه جهانی تخت جمشید بررسی و گزارش هرکدام جداگانه ارائه شده است.

بارانی از مهمترین اهداف گروه باستان شناسی در این حوزه را، بررسی و شناسایی، شناخت کلی توالی گاهنگاری، تهیه نقشه باستان‌شناسی دشت مرودشت  و جمع آوری داده های باستان شناسی (سفال، ابزار سنگی و... ) به منظور تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام کرد.

این باستان‌شناس خاطرنشان کرد :با توجه به پراکنش فراوان محوطه‌های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه‌های GIS و نیز پیوست این نقشه‌ها به یکدیگر می‌توان اقدام به تهیة یک نقشه منسجم باستان‌شناسی نمود که در نتیجه به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر می‌شود.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی گفت: با شروع  اقدامات صورت گرفته در فصل سوم دهستان‌های رامجرد، نقش رستم، رودبال، ابرج، مجدآباد، واقع در دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان مورد بررسی باستان‌شناسی قرار گرفت.

او خاطرنشان ساخت: تاکنون ۱۵۰ اثر باستانی در این فصل شناسایی شده که آثاری از دوران پارینه سنگی تا دوران اسلامی را دربرمی‌گیرد.

بارانی افزود: بیشترین آثار تپه ها و محوطه های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرارگاه‌های موقت کوچ نشینی و تک دوره‌ای، در دشت به شکل تپه‌های بزرگ و کم ارتفاع است که دارای توالی از نوسنگی تا اسلامی را شامل می‌شود.

این باستان‌شناس بیشترین گستردگی بررسی این فصل را تاکنون مربوط به کوه‌ها دانست که غارها و پناهگاه‌های صخره‌ای از دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی در کوه‌های مجدآباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا را دربرگرفته است.

او در پایان با بیان اینکه  در همین بررسی در دامنه کوه‌ها آثاری از استودان‌ها و گورستان‌هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی شد، تصریح کرد: در ادامه بررسی که احتمالا با تمدید مجوز تا پایان شهریور ماه وسعت بیشتری از این دشت مورد بررسی و شناسایی قرار خواهد گرفت.

نقشه باستان شناسی دشت مرودشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر