کد خبر: 958482 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ماه محرم در 22 منطقه شهر تهران بیش از 3000 برنامه اجرا می‌کند.

علیرضا فاطمیان‌پور (معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به ویژه‌برنامه این سازمان برای ماه محرم  امسال اظهار داشت: برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت ماه محرم، امسال نیز مانند سال‌های گذشته با عنوان «جلوه سوگ» و با شعار «حسینه‌ای به وسعت یک شهر» برگزار می‌شود که باتوجه به شیوع ویروس کرونا، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی یکی از ویژگی‌های برنامه‌های طراحی شده است.

فاطمیان‌پور افزود: این برنامه‌ها از شب اول محرم آغاز می‌شود و طی آن فرهنگسراهای شهر در ۲۲ منطقه تهران در مجموع بیش از ۳۰۰۰ اجرا در ماه محرم خواهند داشت. در برنامه «تعزیت خورشید» گروه‌های توانمند آئیین تعزیه، در ۱۰ نقطه شهر تهران در مناطق ۱،۴،۱۱،۱۲،۱۴،۱۵،۱۶،۱۸،۲۰ و فرهنگسرای رسانه، ۶۵ مجلس اجرای تعزیه خواهند داشت.

وی ادامه داد: در برنامه «پرده‌خوانی نینوا» نقالان حسینی، ۶۵ پرده‌خوانی عاشورا را در مناطق ۲،۳،۵،۶،۷،۸،۹،۱۰،۱۲،۱۳،۱۷،۱۹،۲۱،۲۲ و فرهنگسرای انقلاب، خانواده، قرآن، رسانه، نهج‌البلاغه و رضوان اجرا خواهند کرد. «نی ناله» هم عنوان برنامه‌ای است که در مناطق ۵، ۴،۱۱،۱۳،۱۵،۱۶،۱۷ برگزار می‌شود و آئین‌ها و نواهای سنتی عزاداری در مناطق لرستان، مرکزی، کردستان، اصفهان، گیلان، بوشهر و خوزستان، توسط گروه‌های هنری طراز اول اجرا شده و مورد کارشناسی قرار می‌گیرد. در فرهنگسرای ارسباران نیز امید معنوی ۳۰ شب اجرای کنسرت رثا با موضوع محرم و عزاداری خواهد داشت که از طریق سایت لنز به صورت مجازی پخش خواهد شد.

وی گفت: یکی از مشکلات برگزاری مراسم‌های مردمی در محرم امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا، دسترسی به فضاهای روباز برای برگزاری هیئت بوده است که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با طراحی و برگزاری برنامه «تکیه»، فهرست فضاهای روباز خود که شامل ۵۹ مرکز و با متراژ ۵۰ هزار متر مربع بوده است را از طریق سایت JELVEYESOOG.FARHANGSARA.IR  در اختیار مردم قرار داده و علاقه مندان  می‌توانند از طریق این سایت ثبت نام کرده و مراسم هیئت خود را با رعایت پروتکل های بهداشتی در این اماکن  برگزار کنند.

وی افزود: همچنین برنامه «بلندا» عنوان برنامه‌ای است که هیئت‌های نوجوانان و جوانان شهر تهران هر شب در یکی از کوچه‌ها و ترجیحا درب منزل شهید آن کوچه، مراسم عزاداری سنتی چهارپایه خوانی برگزار می‌کنند که تدارک برگزاری ۱۱۰۰ اجرا توسط ۱۰۰ هیئت نوجوان و جوان در این برنامه دیده شده است و علاقمندان نیز می‌توانند از طریق سایت مذکور در این برنامه ثبت نام و مشارکت نمایند.

 وی ادامه داد: این برنامه با مشارکت اداره کل اوقاف وامور خیریه استان تهران انجام شده است. برگزاری روضه‌های خانگی نیزیکی دیگر از بخش‌هایی است که در سایت جلوه سوگ، مردم می‌توانند به آن مراجعه نمایند و با ورود اطلاعات مورد نیاز، مداح و سخنران برای برگزاری روضه خانگی به آنها معرفی می‌شود که این برنامه با عنوان «روضه‌خوان» از محرم امسال اجرایی خواهد شد.

معاون فرهنگی سازمان از سوگواره ها و مسابقات تدارک دیده شده برای ایام محرم گفت و افزود: «نوگلان حسینی» عنوان آئینی است که امسال برای چهاردهمین سال برگزار می‌شود و در آن مداحان نوجوان با طی مراحل پیش‌بینی شده، آموزش‌های لازم را می‌بینند و در پایان نیز از برگزیدگان ایشان تجلیل می‌شود. «برآستان اشک» نیز در حوزه شعر، در چهار موضوع شامل مدافعان سلامت توسط منطقه ۴، محرم بی‌سردار توسط منطقه۱۷، اربعین و انتظار توسط منطقه ۲۰ و مساوات امام حسن(ع) توسط منطقه ۷، برگزار شده و در آن از شاعران جوان دعوت به شعر سرایی در موضوعات شده و در پایان نیز از آثار برگزیده تقدیر می‌شود.

وی ادامه داد: سوگواره «برمدارحسین» نیز که ویژه نوجوانان طراحی شده است در سه محور تعزیه‌خوانی، داستان کوتاه با موضوع عاشورا و مسئولیت‌پذیری و پوستر با موضوع حاج قاسم و عاشورا برگزار می‌شود و نوجوانان ضمن دریافت فایل آموزشی در حوزه‌های تخصصی جشنواره، می‌توانند آثار خود را از طریق سایت MAJAZI.FARHANGSARA.IR  ارسال و در بخش مسابقه شرکت کنند.

فاطمیان گفت: محرم امسال از نظر نوع پوشش و نوع ابراز دلدادگی عاشقان حسینی، ویژگی‌هایی دارد که انشاءالله در سالیان بعد تکرار نمی‌شود و شایسته بود تا این ویژگی انحصاری در تاریخ ثبت شود؛ بر همین اساس سوگواره عکس «روایت شیدایی» در سه محور عکس حرفه‌ای، عکس شهروندی، فیلم مستند کوتاه توسط منطقه سازمان و فرهنگسرای سرو برگزار می‌شود. در خلال این سوگواره نیز دوره‌های آنلاین آموزش تولید محتوای فضای مجازی با رویکردهای محتوایی سوگواره توسط مرکز مشارکت‌های سازمان با عنوان «راه نشانم بده» برگزار خواهد شد.   

وی افزود: میدان آئینی امام حسین(ع) که در اختیار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است، امسال نیز مانند سالهای گذشته برنامه‌های متنوعی را برای مخاطبین در نظر گرفته است و میزبان هیئات بزرگ شهر تهران خواهد بود. برنامه «حسینین کربلاسی» نیز در منطقه ۱۶ سازمان با محوریت برنامه‌های آذری زبان امسال برگزار می‌شود و با ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی، میزبان شهروندان آذری زبان خواهد بود.

فاطمیان ادامه داد: یکی از برنامه‌های فراگیر سازمان که با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران انجام شده است، پویش «علمدار» است که در آن ۲۰۰۰۰ پرچم بر سر در کوچه‌های شهر تهران و همچنین سر در منزل تعدادی از خانواده شهدا توسط گروه‌های جهادی نصب می‌شود که شعارنوشته آن شعر «با روضه‌ی حسین نفس تازه می‌کنیم، وقتی هوای شهر نفس‌گیر می‌شود» است که با طرح اختصاصی و متناسب با فضای فعلی جامعه تولید و نصب می‌شود.

فاطمیان پور به برنامه «مهر آئین» نیز اشاره کرد و گفت: این برنامه که در مناسبت‌های مختلف توسط سازمان انجام شده و سنت تجلیل و بازدید از خانواده معظم شهدا در آن اجرایی می‌شود، در سه پنجشنبه ماه محرم توسط فرهنگسراها اجرایی شده و در هفته اول به دیدار ۱۰ شهید مدافع حرم، هفته دوم ۱۰ شهید مدافع سلامت و هفته سوم ۱۰ شهیده انقلاب اسلامی می‌روند و ضمن دعوت از مسئولین و مداحان سرشناس برای حضور در این دیدار و برپایی مجلس روضه در کوچه یا حیاط منزل شهید، از ایشان تجلیل می‌کنند.

وی گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران امسال با ظرفیت تولید بالای محصولات و محتوای فضای مجازی به استقبال محرم می‌رود که از آن جمله می‌توان به تولید مجموعه تصویری «پرده عشاق» برای  معرفی و تکریم ۱۰ تن از خادمین آستان اباعبدالله(ع)  اشاره کرد. همچنین در برنامه «سلسله موی دوست» توسط مناطق سازمان بیش از ۴۰ عنوان محصول در قالب‌های مختلف تولید و منتشر می‌شود که البته بجز این تعداد، مناطق سازمان تولیدات متنوع و مختلفی را نیز برای محرم امسال خواهند داشت.

فاطمیان پور افزود: تولید مستند از تکیه دولت تا میدان آئینی امام حسین(ع) نیز در محرم امسال توسط سهیل کریمی کلید می‌خورد. آلبوم موسیقی آوازهای محرم شامل ۷ قطعه موسیقی عاشورایی نیز تولید و منتشر می‌شود. مجموعه تولیدات کتاب‌های محرمی نیز با عنوان «سطرها روضه‌خوان» امسال با مشارکت مناطق سازمان انجام می‌شود و ۱۰۰ عنوان کتاب عاشورایی در این برنامه معرفی و خوانش خواهد شد.

وی ادامه داد: مسابقه کتابخوانی «کتاب ماه» نیز با موضوع عاشورا برگزار می‌شود و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد. در «نمایشگاه عاشورایی» آثار تجسمی و گرافیکی در فضای مجازی منتشر می‌شود. همچنین «پویش مجازی سلام بر حسین» به منظور ترویج سنت حسنه سلام دادن بر امام حسین(ع) بعد از نوشیدن آب یکی دیگر برنامه‌های فضای مجازی سازمان می باشد که امسال توسط منطقه ۱۳ برگزار خواهد شد.

شهرداری تهران معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران علیرضا فاطمیان‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر