کد خبر: 955315 A

کلیات طرح احیاء بافت پهنه شرقی مسجد امام سمنان تصویب و بزودی فاز اجرایی آن آغاز خواهد شد.

به گزارش ایلنا، طرح مرمت شهری و احیاء پهنه شرقی مسجد امام سمنان در نشستی با حضور مدیرکل حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و کارشناسان ارشد بافت تاریخی، شهردار سمنان و شهردار بافت تاریخی سمنان معاون میراث فرهنگی سمنان و با حضور مشاور طرح مورد بررسی قرار گرفت. 

کمیته فنی بافت تاریخی در حالی برگزار شد که کلیات طرح یاد شده هفته گذشته در شورای فنی استان بررسی و جهت تصویب نهایی به ستاد وزارت خانه ارایه شده بود. 

حفاظت از ارزش‌های معماری و شهرسازی، جهت گیری متفاوت بناهای طراحی شده با هدف یگانه سازی بخش احیا شده با کل بافت، استفاده از حیاط مرکزی و چند حیاطی بر مبنای ویژه‌ترین خصلت‌های معماری سکونت در سمنان، وفاداری به شالوده تاریخی پهنه، تلاش برای احیای مرفولوژیک تاریخی محله به عنوان اصول اساسی و نزدیک شده به خاطره تاریخی، احیای زندگی و جنب و جوش روزمره و... از جمله موارد ارایه شده از سوی مرباغی در تبیین طرح ساماندهی بود.

مدیر کل حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با اعلام  اینکه شهر سمنان به دلیل شاخصه‌های کالبدی و فرهنگی از اصیل‌ترین بافت‌های کهن شهری ایر ان به شمار می‌رود بر لزوم رعایت ویژگی‌های ساختاری و الگوهای معماری سنتی بافت‌های تاریخی سمنان تاکید کرد.

هادی احمدی در این نشست با اشاره به اینکه هدف ازساماندهی این پهنه احیای زندگی و جنب و جوش روزمره و پیشگیری از شب مردگی  است بر پیش بینی تغییر کاربری بناهای طراحی شده در بافت برای رفع نیازهای آتی گردشگری شهر در قالب مراکز اقامتی گردشگری، اولویت پیاده محوری و مشخص شدن مرز فضاهای عمومی و خصوصی تاکید کرد.

ناظم رضوی (شهردار شهر سمنان) نیز در این نشست از آمادگی کامل شهرداری در اجرایی کردن این طرح خبر داد. 

اصلاح و ارایه مطالعات طرح، بررسی فضاهای پیش بینی شده به عنوان پارکینگ، کنترل تمامی نقشه‌ها، رعایت ضوابط حرایم (تراز ارتفاعی)و انطباق با وضع موجود از سوی استان و ارایه به ستاد جهت تایید، انجام مطالعات باستان شناسی جهت بررسی لایه‌های تاریخی پیش از هرگونه عملیات گود برداری از جمله مصوبات این کمیته به شمار می‌رود. 

ارایه طرح ساماندهی محدوده بلافصل امامزاده یحیی به استان جهت تصویب در شورای فنی و مراتب تصویب نهایی ستاد، تهیه و ارایه  برنامه و پلان مدیریت اجرایی بر اساس نقشه‌های فاز دو پروژه از سوی شهرداری پیش از هرگونه عملیات اجرایی جهت بررسی و تصویب به اداره کل استان سمنان و ستاد  از دیگر مصوبات این نشست تخصصی است. 

در این جلسه  همچنین مقرر شد اصلاحات عنوان شده ظرف سه هفته کاری در دستور کار قرار گیرد و به منظور طی مراتب تطبیقی از سوی شهرداری به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان تسلیم شود.

مسجد امام سمنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر