کد خبر: 954190 A

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم بنای تاریخی قبه سبز به پایان رسید.

به گزارش ایلنا، فریدون فعالی (مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان) با اشاره به اینکه گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم بنای تاریخی قبه سبز به مدت دوماه به طول انجامید، افزود: عملیات گمانه‌زنی قبه سبز به منظور حفاظت و صیانت از این اثر تاریخی، شناخت گستره واقعی و همچنین تعیین عرصه و تدوین نقشه گستردگی آن و در نهایت ساماندهی بنای مذکور به عنوان یک سایت موزه آغاز شد.

او اظهار کرد: این بنای تاریخی براساس منابع مکتوب در دوران قراختاییان مرکز عملی بوده و تعدادی از حکام در محل بنای گنبدی (قبه سبز) مدفون شده‌اند و در دوره قاجاریه نیز به تکیه مذهبی تغییر کاربری داده است.

فعالی با بیان اینکه برپایه گمانه‌زنی و شواهد به دست آمده هسته اصلی این مجموعه شناسایی و محدوده‌ای برای تعیین عرصه آن پیشنهاد شده است، تصریح کرد: برای ادامه کاوش و شناسایی پلان معماری این بنای تاریخی باید منازل مسکونی موجود در این محدوده تملک و آزاد سازی شود.

او خاطرنشان کرد: عملیات مذکور با اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و به سرپرستی رضا ریاحیان و همکاری شهرداری کرمان انجام شده است.

تعيين حريم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر