کد خبر: 954067 A

از سوی انتشارات علمی و فرهنگی:

انتشارات علی و فرهنگی ترجمه فواد روحانی از کتاب جمهور افلاطون را برای هجدهمین نوبت روانه بازار کتاب کرد.

به گزارش ایلنا، انتشارات علی و فرهنگی ترجمه فواد روحانی از کتاب جمهور افلاطون را برای هجدهمین نوبت روانه بازار کتاب کرد.

کتاب «جمهور» از جمله مهم‌ترین آثار فلسفی و ادبی جهان و افلاطون به شمار می‌رود.

در این کتاب که جلوه‌گاه نظر نقاد و افکار عمیق افلاطون به شمار می‌رود میان سقراط و چند تن دیگر از جویندگان حقیق گفتگویی در می‌گیرد. صحبت آنها درآغاز درباره مفهوم واقعی عدالت است اما سقراط با برهان‌های روشن خود پرده‌های ابهام از روی حقیقت عدالت را کنار می‌زند و سپس در خیال به تعریف جامعه عادل وکامل می‌پردازد. از سازمان و شکل حکومت و فضایل رهبران و تربیت افراد در آن جامعه سخن گفته و در نهایت بحث خود را به مسائلی می‌کشاند که منجر به تباهی و زوال حکومت‌ها می‌شود.

از مهمترین ویژگی‌های این ترجمه مقابله متن ترجمه از سوی مترجم با سه ترجمه انگلیسیو دو ترجمه فرانسوی از کتاب جمهور است که منجر به روانی و خوانا بودن و قابل درک بودن بیش از اندازه متن کتاب شده است.

فواد روحانی مترجم ایرانی این کتاب، کارشناس ارشد مسائل نفت و از شخصیت‌های مؤثر در تأسیس سازمان اوپک بود و طی سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۴ دبیر کلی اوپک را نیز از سوی ایران بر عهده داشت. روحانی تنها دبیر کل ایرانی اوپک از تاریخ تشکیل آن است و پس از آن ایران دیگر این سمت را کسب نکرده است.

روحانی فارغ‌التحصیل دانشگاه آکسفورد، دانشگاه لندن و دانشگاه پاریس بود و به پنج زبان زنده دنیا تسلط داست. از وی جدای از این اثر، دو کتاب روان‌شناسی و دین اثر کارل گوستاو یونگ و کلیات زیباشناسی نوشته‌ی بندتوکروچه نیز در انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است.

کتاب جمهور افلاطون در ترجمه تازه خود در 648 صفحه با قیمت 50 هزار تومان منتشر شده است.

افلاطون ایران بازار کتاب علمی و فرهنگی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر