کد خبر: 953090 A

مدیرکل میراث و گردشگری اصفهان از توقف ساخت و سازها در حریم نقش جهان خبر داد و ادامه یا عدم این ساختار را منوط به تعیین و تصویب طی روزهای آینده دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افزایش ارتفاع یک مجتمع تجاری در حریم میدان نقش‌جهان ازجمله چالش‌های این روزهای میراث اصفهان است. چالشی که نه تنها دوستداران میراث فرهنگی بلکه نمایندگان مجلس و حتا دادستانی به آن ورود کرده‌اند.

فریدون‌الهیاری (مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان) در این خصوص به ایلنا گفت: ساخت و سازی که در حریم نقش جهان شاهد آن هستیم در ابتدای امر از میراث فرهنگی استعلام گرفته شد و این وزارتخانه اجازه چنین ساخت و سازی را به آنها نداد چراکه آن منطقه دارای ضابطه ساخت و ساز تا ۵ متر است. باتوجه به آنکه میراث فرهنگی نیز تنها با ساخت و ساز تا ارتفاع ۵ متر موافقت کرده است، مالک به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و با رای آنها درصدد ساخت و ساز برمی‌آید.

 او ادامه داد: هرچند بعد از صدور حکم دیوان عدالت اداری مجدداً شکایت انجام شد اما با صدور رای نهایی مالک امکان ساخت و ساز تا ۹ متر را پیدا کرد. تلاش‌های زیادی برای جلب موافقت مالک در خصوص عدم ساخت انجام شد اما به نتیجه نرسید. در نهایت عنوان شد حکم باید اجرا شود و عدم اجرای آن به معنای استنکاف از دستور قضایی است. در این زمان، میراث فرهنگی و شهرداری ناچار به موافقت با اجازه صدور پروانه می‌شوند.

الهیاری با اشاره به آن که اکنون با فعال شدن برخی از دوستداران میراث فرهنگی و بازدیدی که دادستان از محل  ساخت و سازها داشته است، دستور توقف کار داده شده و ساخت و ساز در این محل متوقف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری اصفهان در پاسخ به سوالی مبنی بر آنکه با توجه به آنکه مالک مجوزهای لازم را از دادگاه دارد آیا این امکان وجود دارد که بخواهد دوباره ساخت و سازها را تا ارتفاع ۹ متر ادامه دهد یا خیر، گفت: طی چند روز گذشته شاهد فعالیت‌های مالک برای آغاز ساخت و ساز بودیم اما همچنان جلوی این کار گرفته شده تا تعیین تکلیف شود.

به گفته او، ورود دادستانی در راستای تحقیق ضوابط میراث فرهنگی است و این امید وجود دارد که این پرونده به نفع میراث فرهنگی تمام شود.

استان اصفهان جهان ساخت و ساز شهرداری گردشگری اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر