کد خبر: 951197 A

معاون میراث فرهنگی استان کرمان خبر داد:

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: بافت تاریخی کورموئیه هنزا در شهرستان رابر واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد.

مجتبی شفیعی (معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان) با اعلام این خبر که بافت تاریخی کورموئیه هنزا با شماره ۱۵۱در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی فرهنگی قرار گرفت، اظهار کرد: آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی آثاری هستند که از ارزش‌های محلی و منطقه‌ای به ‌لحاظ فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند و از سوی وزارتخانه معرفی و در فهرست ذیربط آثار ملی قرار می‌گیرند. 

شفیعی به باغ شهر هنزا اشاره و اعلام کرد: بافت جدید این باغ شهر پس از شکل گیری هسته اولیه آن در محله‌های تاریخی کرموئیه و دهکده بزرگ، شکل گرفته و در امتداد باغات و زمین‌های کشاورزی گسترش یافته است. 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بااشاره به شیوه‌های ساخت و ساز محله‌های موجود در بافت تاریخی کورموئیه و دهکده بزرگ تصریح کرد: ساختار این محله‌ها به صورت پلکانی است که دلیل آن کمبود زمین، سردبودن منطقه مذکور، امنیت بیشتر ساکنان و همچنین جلوگیری از رطوبت صعودی حاصل از بارش بوده است.

کرمان بافت تاریخی کورموئیه هنزا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر