کد خبر: 950413 A

حسن خسروی، مدرس دانشگاه و عضو انجمن روابط عمومی ایران به مناسبت روز خبرنگار یادداشتی را منتشر کرده که در ادامه آمده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن خسروی، مدرس دانشگاه و عضو انجمن روابط عمومی ایران به مناسبت روز خبرنگار یادداشتی را منتشر کرده که در ادامه آمده است.

متن یادداشت به شرح زیر است:

۱۷ مرداد سالروز شهادت خبرنگار تلاشگر و شجاع اهل بروجرد شهید محمود صارمی است.

خبرنگاران؛ سربازان خط مقدم جبهه اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی هستند.

هر چقدر سطح پاسخگویی و شفافیت دولتمردان و گردش آزاد اطلاعات و ظرفیت نقد پذیری در جامعه‌ای بالاتر باشد؛ خبرنگاران هم قدرت مانور حرفه‌ای بیشتری خواهند داشت. 

به عبارت دیگر؛ خبرنگاران؛ یک سیستم پایش زنده؛ دیده‌بانی و رصدخانه ۲۴ ساعته جریان امور و عملیات کشور هستند که به صورت حرفه‌ای؛ تخصصی و بی‌طرفانه؛ بر فرآیندهای مختلف اقتصادی سیاسی فرهنگی اجتماعی (داخلی و خارجی) نظارت و کنترل می‌نمایند. برای همین است که تشکلی بنام خبرنگاران بدون مرز هم موجودیت یافته تا برای کار خبرنگار؛ جغرافیا و حد و مرز قائل نباشیم. عنصر مهم کار خبرنگاری؛ دانایی و آگاهی است. خبرنگار رشد یافته بالغ و کارشناس؛ همواره به‌دنبال کار حرفه‌ای و پرهیز از فعالیت‌های حاشیه‌ای و غیر ضرور است. خبرنگار عاقل و خبره؛ از شایعه‌سازی و دخالت حب و بغض‌های شخصی پرهیز می‌کند. خبرنگار آموزش دیده دانا؛ دچار قضاوت عجولانه و تصمیم‌گیری عجولانه نمی‌شود. خبرنگار زبده و ماهر؛ آینده پژوه است؛ تحلیلگر است؛ اهل حساب و کتاب است. چرا که خبرنگار ؛ چشم بینا و گوش شنوا و قلب تپنده جامعه است.

خبرنگار ؛ مانند پزشک است. مانند کاپیتان کشتی است. مانند معمار ساختمان است. مانند سرآشپز است. مانند قاضی و داور است. 

 کار و فکر و قلم خبرنگار می‌تواند باعث مرگ و نجات جامعه شود. خبرنگار با چرخش قلم خود می‌تواند سازنده یا تخریب کننده باشد. خبرنگار باید وجدان حرفه ای داشته و به ارزشهای اخلاق حرفه ای پایبند باشد. خبرنگار خوب ؛ یک مونس و همدم صاف و صادق برای محرومان و مظلومان و ستم دیدگان است. خبرنگار پاک و سالم بدنبال تامین منافع عامه است. کار خبرنگار ؛ خون دل خوردن و غصه خوردنهای فراوان دارد. خبرنگار مخزن اسرار است. او چیزهایی می‌داند و می‌بیند که غم انگیز و اعصاب خرد کن است. اما او باید مقاوم ؛ صبور ؛ باگذشت و دریادل باشد. گاهی اوقات متاسفانه  باید کتک خور خوبی و فحش خور خوبی باشد و این هم چیزی است که هست. خبرنگاران می‌توانند به چشم یک تهدید یا یک فرصت نگریسته شوند و این خبرنگار است که باید در جامعه بخوبی جایگاه خود را بیابد. در یک جامعه چند صدایی است که کار خبرنگار دیده و شنیده می‌شود. خبرنگاران فریادگران آزاده ای هستند بر علیه بی‌عدالتی ها و قانون شکنی ها و از این رو ؛ جان برکفانی می‌باشند که کارشان اگر خدایی باشد ؛ کارستان است. خبرنگاران انسان‌های رشید و شریف و خودساخته‌ای هستند که قابل خرید و فروش نبوده و حرفه خود را با رانت و معامله و امر و نهی ها دچار آفت و سقوط نمی‌کنند. 

سخن اندر باب خبرنگار و خبرنگاری بسیار است و حسن‌ختام آنکه خبرنگار باید خداترس باشد. در این صورت همه چیز روبراه  است.

روز خبرنگار مبارک باد

حسن خسروی»

ایران رصدخانه روابط عمومی کشتی افکار عمومی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر