کد خبر: 950025 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس از راه‌اندازی دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی در شیراز خبر داد.

‌به‌گزارش ایلنا، مصیب امیری (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس) اظهار کرد: در راستای برنامه‌های عملیاتی شهرهای جهانی، در اولین قدم بعد از ثبت شیراز به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی، دستور کار ایجاد دبیرخانه شهر جهانی مورد بررسی قرار گرفت.

او گفت: بر اساس دستورالعمل وزارتخانه، از ابتدا قرار بر واگذاری دبیرخانه به شهرداری و انتصاب شهردار شیراز به‌عنوان دبیر بوده است که در این جلسه مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی فارس ادامه داد: پس از آماده شدن مصوبات قانونی ایجاد دبیرخانه جدید در ساختار شهرداری و صدور حکم شهردار به‌عنوان دبیر شهر جهانی صنایع‌دستی توسط وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی در شیراز تجهیز و راه‌اندازی می‌شود.

او عنوان کرد: با راه‌اندازی دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی در شیراز فصل جدیدی از فعالیت‌ها در راستای حفظ، احیا، آموزش، توسعه و ترویج صنایع‌دستی در شیراز آغاز خواهد شد.

امیری گفت: روز 31 تیرماه 1398 شیراز عنوان شهر ملی صنایع‌دستی را در شورای عالی شهرها و روستاهای ملی کسب کرد و در تاریخ 30 اسفندماه 1398 پس از بازدید ارزیابان شورا و ارائه گزارش به شورای مرکزی، این شهر به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب شد.

 او ادامه داد: شیراز دومین شهر جهانی صنایع‌دستی در ایران است. این عنوان به دلیل تنوع بالای رشته‌های صنایع‌دستی، ریشه‌دار بودن این رشته‌ها در جغرافیای شهری و نقش مهمی که در جامعه ایفا می‌کند، اعطاشده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: در ایران تاکنون 23 شهر و روستا واجد عنوان ملی شناخته شده‌اند، از این میان 14 شهر عنوان جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

شهرداری صنایع دستی گردشگری گردشگری و صنایع دستی شورای مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر