کد خبر: 949027 A

در نشست خبری «دوربرگردون» مطرح شد:

نشست خبری برنامه «دوربرگردون» با حضور عبدالله روا (مجری و تهیه‌کننده) و سلیم ثنائی (تهیه‌کننده) در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری برنامه «دوربرگردون» با حضور عبدالله روا (مجری و تهیه‌کننده) و سلیم ثنائی (تهیه‌کننده) در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

عبدالله روا در این نشست بیان کرد: این برنامه تفاوت زیادی با برنامه‌های دیگری که مخاطب خاص خود را دارند ندارد. مسئولیت هر برنامه‌ای فرهنگسازی است که ما علاوه بر این سعی کردیم کار عملی دیگری انجام دهیم. به این ترتیب با این سوال که چه می‌شود انسان‌ها در جاده‌ها کشته می‌شوند و سعی کردیم به بررسی این مشکل بپردازیم. بر این اساس سعی کردیم به بررسی جاده‌ها و نقاط خطرناک آنها بپردازیم و مشکل را پیدا کنیم.

وی ادامه داد: در بررسی‌ها به این رسیدیم که حل مشکل بسیاری از این نقاط نیاز به هزینه زیادی ندارد و می‌شود بسیاری از این نقاط را امن کرد. بنابراین سعی کردیم در این جهت عمل کنیم. از مردم می‌خواهیم که این نقاط خطرآفرین را به ما معرفی کنند تا بتوانیم در کنار اطلاع‌رسانی مشکل را نیز تا حد امکان حل کنیم.

سلیم ثنائی در ادامه این نشست بیان کرد: هدف ابتدایی ما در این برنامه این بود که کاری کنیم یک نفر در جاده‌ها کمتر کشته شوند. بحث جاده‌ها یک دغدغه ملی است که همه باید برای حل آن اقداماتی را انجام دهیم. بر اساس آمار رسمی ۱۵۸۵ نقطه خطرآفرین در جاده‌ها داریم که ۵۰۰ نقطه آنها مکان‌های قرمزی هستند که بسیاری در آنجا کشته می‌شوند. برای حل این مشکل دو راه‌حل وجود دارد. راهکار اول که درست کردن جاده‌هاست ۶ هزار میلیارد هزینه دارد و فعلا در توان دولت نیست.

وی افزود: راهکار دوم که ما آن را انتخاب کردیم، ایمن‌سازی نقاط خطرناک بود که در کنار آن باید اطلاع‌رسانی گسترده‌ای نیز صورت می‌گرفت. در این برنامه از قسمت‌های خطرآفرین مختلف مستندهایی هم آماده کردیم و شکر خدا کارهای خوبی در حال انجام است تا این مشکلات رفع شود. امیدوارم مردم نیز در اطلاع رسانی این مکان‌ها ما را یاری کنند. البته لازم است بگویم که این برنامه تاکنون توانسته ۸ نقطه حادثه خیز کشور را ایمن کند.

روا در ادامه نشست اظهار داشت: بسیاری از نقاط خطرآفرینی که در شهرهای مختلف باقی مانده به خاطر کل‌کل برخی مسئولین محلی با یکدیگر است که موجب کشته شدن بسیاری از هم‌وطنان می‌شود. همچنین برخی مسئولان نیز بیشتر راغب هستند که برای رفع مشکلات قسمت‌هایی پیش‌قدم شوند که برایشان تبلور رسانه‌ای بیشتری دارد که اتفاق خوبی نیست.

وی همچنین درباره خلاقیت‌های استفاده شده در این برنامه به نسبت برنامه‌های گذشته اظهار داشت: کارهای مختلفی برای تاثیرگذاری بیشتر در این برنامه انجام شده که نگاه طنز یکی از مهم‌ترین آنهاست که در آن بی‌تجربه هم نبودیم. علاوه بر این باتوجه به اینکه همچون برنامه‌های دیگر هزینه اضافه‌ای در فضای مجازی انجام ندادیم، بازخوردهای خوبی از مردم داشتیم.

روا در ادامه بیان کرد: باید بگویم هرچیزی از برنامه وایرال شده به صورت خودجوش بوده است. همه این موارد در حالی است که به خاطر کنداکتور شلوغ شبکه سه سیما ساعت برنامه تغییر کرده و همین موضوع در کار تاثیرگذار بوده است.

این مجری تلویزیون درباره حواشی اسم برنامه گفت: هرجا که بشود از عادت‌هایی برگشت، اسم آن دوربرگردان است. دوربرگردان اختراع آقای احمدی نژاد نبوده که بخواهیم تلقی منفی از آن داشته باشیم. ممکن است یک فرد برج بد بسازد، ولی نمی‌توان برج را زیر سوال برد. هر جا که بتوان از عادت‌های بد برگشت اسم آن دوربرگردان است و به همین دلیل این اسم را برای برنامه انتخاب کردیم.

در بخش دیگری از نشست مستندی از درست شدن یکی از نقاط حادثه‌خیز که سالی ۱۴ کشته می‌داده است نشان داده شد که بعد از پرداختن به آن در برنامه دوربرگردان درست شده است.

روا در پایان از همه مردم خواست تا اگر نقاط حادثه‌خیزی را می‌شناسند به برنامه معرفی کنند.

نشست خبری دوربرگردون ایمنی جاده‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر