کد خبر: 949013 A

مدیرکل میراث و گردشگری استان لرستان به ایلنا خبر داد:

مدیرکل میراث و گردشگری استان لرستان گفت: باتوجه به قرار داشتن استان لرستان در لیست قرمز به لحاظ شیوع ویروس کرونا، جلوی برگزاری تورهای غیر مجاز گرفته شده است چنانکه طی دو روز آخر هفته گذشته جلوی حضور حدود ۱۰ تا ۱۲ تور به استان لرستان گرفته شد. این تورها توسط افرادی که در استان لرستان فعال هستند هماهنگ شده بودند که قبل از آنکه اعضای تور به لرستان برسند جلوی آنها گرفته شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها روزانه بیش از دو هزار بیمار جدید به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند و آمار فوتی‌ها از ۲۰۰ بیمار کمتر نیست. در این میان استان‌های مازندران و لرستان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند. نباید فراموش کرد که استان لرستان در فصل تابستان به واسطه طبیعت بکر و آبشارهای متعددی که دارد یکی از مقاصد گردشگران تابستانی به حساب می‌آید. شیوع کرونا نیز نتوانسته این مقصد را از ذهن گردشگران تابستانی خارج کند.

امین قاسمی (مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان لرستان) با اشاره به آن که این روزها شاهد حضور مسافران در استان لرستان هستیم از عدم تعطیلی تاسیسات گردشگری و هتل‌ها خبر داد و گفت: تمام مراکز اقامتی و هتل‌های لرستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خدمات ارائه می‌دهند. هر چند برخی معتقدند که در شرایط که لرستان به لحاظ شیوع ویروس کرونا  در لیست قرمز قرار دارد نیاز است تا هتل‌ها و مراکز گردشگری آن تعطیل شود، اما معتقدیم با تعطیل کردن مراکزی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند این امکان را برای فعال شدن مراکز غیرمجاز و خانه‌های استیجاری فراهم می‌کنیم. 

او ادامه داد: این روزها برخی از مسافران  به دلیل ماموریت‌های اداری و بنا بر اضطرار سفر می‌کنند از این رو باید مکان‌های قابل اعتمادی برای اقامت آنها وجود داشته باشد. حتی اگر هتل‌ها را تعطیل کنیم برای مسافرانی که برای تفریح به لرستان سفر کرده‌اند این تصور را ایجاد می‌کنیم که به دلیل نبود هتل و مراکزی که پروتکل‌های بهداشت را رعایت می‌کنند باید در مکان‌های غیر بهداشتی اقامت داشته باشند. نمی‌توان اجازه داد که مسافران در خیابان بخوابند. اگر  اجازه دهیم هتل‌ها و مراکز اقامتی مجاز تعطیل شوند این احتمال وجود دارد که شیوع ویروس کرونا توسط مسافران بیشتر شود. 

قاسمی با اشاره به آن که تمام هتل‌های استان لرستان در چهارچوب رعایت پروتکل‌های بهداشتی خدمات ارائه می‌دهند از ضریب اشغال ۱۰ درصدی این مراکز اقامتی خبرداد و گفت: حدود ۲۰۰۰ تخت داریم که در حال حاضر ضریب اشغال آنها حدود ۱۰ درصد است. ضریب اشغال در برخی روزها افزایش و در برخی روزها کاهش پیدا می‌کند.  بیشتر مسافران استان بنا بر سفرهای استراری سفر کرده‌اند که بیشتر آنها کارمندان ادارات دولتی و یا تاجرانی هستند که به قصد تجارت و انجام کارهای خصوصی و سرمایه گذاری سفر کرده‌اند. 

مدیرکل میراث و گردشگری استان لرستان در خصوص  برگزاری تورهای طبیعت گردی در این استان نیز گفت:  جلوی برگزاری تورهای غیر مجاز گرفته شده است چنانکه  طی دو روز آخر هفته گذشته جلوی حضور حدود ۱۰ تا ۱۲ تور به استان لرستان گرفته شد. این تورها توسط افرادی که در استان لرستان فعال هستند هماهنگ شده بودند که قبل از آنکه اعضای تور به لرستان برسند جلوی آنها گرفته شد. غالباً این تورها در روزهای پنجشنبه و جمعه اجرا می‌شود  که آنها را رصد می‌کنیم و مانع برگزاری آنها می‌شویم. اعلام کرده‌ایم راهنماهای مجاز و غیر مجاز که در صدد برگزاری تور برآمده‌اند تورهای خود را لغو کنند و با دستور دادستانی مانع برگزاری این تورها شدیم.

او در خصوص ارائه اخطار و پلمپ تاسیسات گردشگری در استان لرستان گفت: با توجه به آنکه تمام تاسیسات گردشگری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، تاکنون نیاز به پلمپ هیچیک از آنها نشده است. ضمن آنکه کارشناسان هفته‌ای دوبار از تاسیسات گردشگری  بازدید می‌کنند. اتاق‌ها حداقل ۴۸ ساعت بعد از حضور مسافران به مسافر بعدی واگذار نمی‌شوند و تمام پروتکل‌ها رعایت می‌شود. 

 قاسمی خاطرنشان کرد: بیشتر مسافرانی که به استان لرستان می‌آیند بسته به استانی که از آن آمده‌اند در بیشتر مواقع پروتکل‌های بهداشتی از جمله زدن‌ماسک را رعایت می‌کنند در این میان آن بیش از ۹۰ درصد مسافران این موارد رعایت و تنها ۱۰ درصد که از برخی از استان‌های خاص به لرستان می‌آیند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

قلعه فلک‌الافلاک باز است

مدیرکل میراث و گردشگری استان لرستان در ادامه از وضعیت مناسب قلعه فلک الافلاک و در خصوص مرمت اضطراری این بنای تاریخی گفت:  مرمت اضطراری انجام شده است. بحث استحکام بخشی، یکپارچه سازی بنا و تپه‌ای که بنا روی آن مستقر است در دست مطالعه توسط گروهی از مشاوران نخبه از دانشگاه صنعتی شریف است. 

 به گفته قاسمی؛ در حال حاضر  مجموعه موزه قلعه فلک الافلاک به روی گردشگران باز است و خدمات ارائه می‌دهد. با این وجود شاهد کاهش ۹۰  تا ۹۵ درصدی بازدید کنندگان از این مجموعه هستیم و گاهی روزانه ۲۰ تا ۵۰ نفر از این مجموعه بازدید می‌کنند. این در حالی است که  در شرایط عادی قلعه فلک الافلاک روزانه بیش از ۱۵۰۰ بازدید کننده داشت. این میزان کاهش بازدید از مراکز فرهنگی و موزه‌های استان لرستان در تمام بخش‌ها وجود دارد. 

 او یادآور شد: در این روزها استقبال گردشگران از گردشگری طبیعی بیشتر از گردشگری تاریخی شده است.

سفر لرستان تور هتل تابستان اقامت آبشار سفرهای تابستانی تورهای گردشگری طبیعت‌گردی قلعه فلک‌الافلاک سفر به لرستان آبشارهای لرستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر