کد خبر: 947879 A

فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید در حالی آغاز شد که اهمیت و ضرورت تکمیل مطالعه و کاوش در آبراهه های تخت جمشید به ویژه با توجه به بارندگی‌های شدید و سیل آسای یک ساله اخیر در محوطه، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

به گزارش ایلنا، حمید فدایی (مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید) با اعلام خبر آغاز فصل چهارم کاوش آبراهه‌ها، گفت: در ادامه دور جدید کاوش آبراهه های تخت جمشید که از سال ۱۳۹۰ آغاز و تاکنون دو فصل آن به انجام رسیده، فصل چهارم کاوش این آبراهه‌ها نیز آغاز شد.

او افزود: فصل چهارم کاوش آبراهه‌ها نیز همانند دوره‌های پیشین، عمدتا با هدف حفاظت محوطه و دفع آب‌های سطحی انجام می‌شود.

فدایی گفت: ایجاد شبکه گسترده آبراهه ها بر روی صفحه تخت‌جمشید نه تنها به عنوان یک شگفتی در عملیات جاری، بلکه به عنوان یک مهندسی بی‌نظیر و بی نقص در زمینه هدایت و دفع آب‌های ناشی از بارندگی بر روی صفه، شناخته می‌شود.

او افزود: اهمیت و ضرورت تکمیل مطالعه و کاوش در آبراهه های تخت جمشید به ویژه با توجه به بارندگی‌های شدید و سیل آسای یک ساله اخیر در محوطه، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

درادامه علی اسدی (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر شیراز و سرپرست فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید) در این زمینه گفت: اهداف کاوش فصل چهارم بخشی از آب راه های منتهی به دروازه ناتمام و فضای روبروی کاخ ۳۲ ستونی است که با کاوش این بخش، در حدود بیش از ۲ هزارمتر از فضای شمال خاوری تختگاه به شبکه سراسری آب‌های زیرزمینی پیوند خواهد خورد.

وی دشواری کار در این بخش را روی هم افتادن بخشی از سنگ‌های پوشش آبراهه‌ها اعلام کرد که نیازمند ایجاد کارگاه‌های کاوش در سطح تختگاه برای برداشتن سنگ های مذکور از مسیر داخل آبراهه‌ها به‌منظور باز شدن جریان عبور آب است.

این باستان شناس تصریح کرد: به نظر می‌رسد با توجه به شواهد و تجربه کاوش‌های فصل سوم آبراهه ها در محل مورد بحث یافته‌های باستان‌شناسی قابل توجهی نیز حاصل گردد؛ از جمله برخی شواهد اسکلت های انسانی در داخل آب ها که بازگو کننده بخشی از حوادثی است که از دوره هخامنشیان و گمانه‌زنی‌های اولیه در ارتباط با اسکلت‌های انسانی شناخته شده در محل مذکور، بیانگر ادوار پس از حیات تخت جمشید و عمدتاً مربوط به دوره اسلامی است.

او خاطرنشان ساخت: با این حال ممکن است بعضی از پیکرهای یافته شده نیز مرتبط با زمان حمله اسکندر و تصرف تختگاه و درگیری های باشد که احتمالا منجر به کشته شدن برخی از افراد شده است.

اسدی در پایان به بخشی از برنامه های این فصل از کاوش آبراهه ها اشاره کرد و دراین باره گفت: در کنار کاوش در محدوده آبراهه دروازه ناتمام، برخی دیگر از دریچه های هخامنشی موجود در سطح تختگاه از جمله در حیاط کاخ هدیش، بخش جنوبی کاخ صدستون و حیاط خاوری پلکان شرقی آپادانا نیز مورد کاوش قرار خواهد گرفت و عملکرد دفع آب دریاچه های مذکور، احیاء خواهد شد.

پوشش سیل هنر پلکان تخت جمشید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر