کد خبر: 947402 A

سرپرست پایگاه میراث‌جهانی منظر فرهنگی میمند از آغاز طرح پایش و آسیب شناسی ادواری فضاهای دستکند (کیچه) این روستای جهانی در شهرستان شهربابک خبر داد.

به‌گزارش ایلنا، رضا ریاحیان (سرپرست پایگاه میراث‌جهانی منظر فرهنگی میمند) گفت: طرح پایش و آسیب شناسی ادواری فضاهای دستکند (کیچه) روستای جهانی میمند به منظور ساماندهی، حفظ اصالت و یکپارچگی و همچنین مرمت این فضاها آغاز شده است.

او اظهار کرد: در روستای جهانی میمند قریب به 410 کیچه به صورت دو طبقه وجود دارد که از ابتدای تشکیل پایگاه جهانی میمند سامان‌دهی این فضاهای معماری به صورت ادواری انجام گرفته است و این طرح همچنان ادامه دارد.

ریاحیان با اشاره به اینکه رسیدن به شناخت کامل و جامع از وضعیت ظاهری، ایستایی معماری، اصالت، مالکیت و تعیین نوع کاربری فضاهای معماری روستای میمند یک امر ضروری است، تصریح کرد: این طرح که توسط کارشناسان پایگاه جهانی در حال انجام است شامل عکس برداری وضعیت موجود، تعیین موقعیت برروی نقشه، تکمیل پلان و مقطع و بررسی نوع کاربری می شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند خاطرنشان کرد: در حال حاضر 9 واحد اقامتگاه بوم گردی در روستای جهانی میمند راه اندازی شده است که به گردشگران این روستا خدمات گردشگری ارائه می کنند.

گردشگری معماری روستا میمند آسیب شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر