کد خبر: 946529 A

پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم خرگوش تپه، یکی از محوطه‌های شاخص گرگان، با توجه به در خطر بودن محدوده عرصه و حریم انجام شد.

به گزارش ایلنا، سیدمقداد میر موسوی (سرپرست هیئت باستان‌شناسی) با اشاره به تعیین عرصه و پیشنهاد حریم خرگوش تپه گرگان، گفت: خرگوش‌تپه یکی از محوطه‌های شاخص و درون شهری گرگان است که ۱۳۰ سال پیش توسط ژاک دمورگان باستان‌شناس فرانسوی مورد کاوش قرار گرفته.

او تصریح کرد: این محوطه تاریخی در سال ۱۳۸۲ به شماره ۹۳۲۸ با قدمت دوره تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این باستان‌شناس افزود: باتوجه به توسعه فضای شهری و الحاقات زمین‌های پیرامونی این محوطه ارزشمند باستانی و تقاضاهای مکرر مالکین زمین‌های اطراف محوطه باتوجه به در خطر بودن محدوده عرصه و حریم اثر، این پروژه با هدف تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با اعتبارات استانی به صورت یک پروژه اضطراری برنامه‌ریزی و انجام شد.

به گفته میرموسوی، در این پروژه که هیاتی متشکل از باستان‌شناسان اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان، فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه‌های تهران و گلستان حضور داشتند ، ۱۵ گمانه موردکاوش قرار گرفت که ۹ گمانه موید محدوده عرصه تاریخی و ۶ گمانه نیز بیانگر محدوده حریم این اثر ارزشمند است.

سرپرست هیئت باستان شناسی در پایان گفت: نقشه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم خرگوش تپه پس از تهیه به وزارت میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی کشور ارسال و پس طی تشریفات قانونی و تصویب در جلسات تخصصی به استان ابلاغ و در نقشه‌های بالادستی شهرگرگان قرار خواهد گرفت.

باستان شناسی باستانی زمین شاخص گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر