کد خبر: 946099 A

مدیرکل امور حقوقی و املاک در گفت‌وگو با میراث‌آریا تشریح کرد:

مدیرکل امور حقوقی و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: با رأی شعبه سه تجدید نظر دیوان عدالت اداری، کاخ ثابت پاسال در فهرست آثار ملی باقی ماند.

به گزارش ایلنا، ابراهیم شقاقی (مدیرکل امور حقوقی و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) گفت: ساختمان موسوم به کاخ ثابت پاسال در سال ۱۳۴۰ در شمال بلوار آفریقا ساخته شد و ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع مساحت دارد. این خانه پیش از انقلاب گران‌ترین خانه شهر تهران بود.

او افزود: این کاخ در سال ۹۶ از سوی کارشناسان میراث‌فرهنگی به استناد قانون ثبت آثار ملی سال ۱۳۵۲ واجد ارزش فرهنگی‌هنری شناخته شد و در فهرست آثار ملی کشور به لحاظ ارزش‌های هنری و معماری که داشت، به ثبت رسید.

مدیرکل امور حقوق و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: پس از ثبت ملی این اثر، مالک به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و در نهایت در سال ۹۸ شعبه ۱۰ دیوان عدالت اداری که شعبه بدوی این پرونده است، رأی به ورود شکایت داد تا اثر از ثبت ملی خارج شود که در نهایت اداره‌کل امور حقوق و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از این رأی درخواست تجدیدنظر کرد و پرونده به شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارجاع داده شد.

شقاقی گفت: با توجه به تلاش‌های حقوقی انجام شده و با همکاری دفتر ثبت آثار وزارتخانه مستندات متقنی در این خصوص ارائه شد، همچنین نماینده دفتر حقوقی و نماینده دفتر ثبت آثار به شکل حضوری در چندین جلسه شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری حاضر شدند و توضیحات مؤثر خود را در رابطه با این اثر ثبتی ارائه کردند.

او افزود: در نهایت رأی قطعی شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال دادنامه بدوی صادر شد و خانه در ثبت ملی باقی ماند.

مدیرکل امور حقوق و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: از شعبه سه تجدیدنظر تشکر می‌کنم که به این امر فرهنگی توجه کرد و موجب شد تا یک اثر ملی در ثبت بماند.

کاخ ثابت پاسال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر