کد خبر: 944827 A

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی شهر بلقیس اسفراین گفت: عملیات مرمت و حفاظت مجموعه شهر تاریخی اسفراین که با شیوع ویروس کرونا مدتی تعطیل‌ شده بود، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته شد.

به گزارش ایلنا، حسین رحمانی (مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی شهر بلقیس اسفراین) با اشاره به آنکه مرمت و حفاظت مجموعه تاریخی بلقیس اسفراین از سر گرفته شده است، گفت: مرمت و حفاظت ارگ شهر بلقیس با اعتبار ۲ میلیارد و ۵۸۳ میلیون ریال و از محل اعتبارات سال ۹۸، توسط پیمانکار در حال انجام است.

او افزود: حفاظت اضطراری از ساختار برج و باروی شماره ۲۴ ارگ تاریخی شهر بلقیس که در قسمت ضلع شرقی کهن‌دژ یا ارگ قرار دارد و مرمت تکمیلی و بازسازی آن باهدف ایجاد کاربری جدید برای جذب توریست، گردشگران و پژوهشگران در این فاز انجام می‌شود.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی شهر بلقیس اسفراین با اشاره به حفاظت و خوانا سازی ادامه آثار مکشوفه از کاوش‌های باستان‌شناختی در داخل ارگ، تصریح کرد: بخشی از پشت‌بام مقبره شیخ آذری که به علت تخریب افراد سودجو در سال‌های قبل باعث نفوذ رطوبت به سقف و دیوارهای مقبره شده بود نیز مرمت و بازسازی می‌شود.

رحمانی عنوان کرد: اعتبارات دیگری نیز از محل اعتبارات سال ۹۸ به‌منظور پیشبرد اهداف پایگاه ملی شهر تاریخی بلقیس وجود دارد که قرارداد آن‌ها در حال تکمیل و تا چند روز آینده در سامانه جهت روند ادامه بازسازی‌ها و تکمیل کمپ گردشگری شهر بلقیس قرار داده خواهد شد.

مجموعه تاريخی بلقيس اسفراین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر