کد خبر: 944776 A

حسن زاده خبر داد:

«مطالعه مردم‌شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام» پژوهشی است انسان شناختی که فرهنگ مرتبط با آب، راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آن را با روش های مطالعه تاریخی و اسنادی در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده است.

به گزارش ایلنا،  علیرضا حسن زاده (رییس پژوهشکده مردم شناسی) با اعلام خبر  انجام مطالعه مردم‌شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام، هدف اساسی این تحقیق را  بررسی نقش آب به عنوان یکی از حیاتی‌ترین عناصر طبیعت، در فرهنگ مردم جزیره هنگام عنوان کرد.

او افزود: از آنجا که آب یکی از ارکان مهم زندگی را در این جزیره تشکیل می‌دهد و اصولا حیات و مماش زندگی مردمان این جزیره از طریق آب و زندگی در کنار دریا تامین می‌شود، این پژوهش به مطالعه این بخش از زندگی مردم می‌پردازد.

حسن‌زاده با اشاره به خشکسالی سال‌های اخیر،  تهیه آب آشامیدنی را دغدغه اساسی مردم این منطقه دانست و تصریح کرد که در این پژوهش راه‌های تهیه آب و باورهای مربوط به آن  با روش‌های مطالعه  تاریخی و اسنادی  مورد بررسی قرار گرفت.

او خاطرنشان کرد: همچنین در پیشبرد اهداف تحقیق پیش رو از مصاحبه حضوری، ضبط صدا، بررسی خاطرات قدیمی‌ها، جاشوها و ناخداها، عکس‌ها و اسناد مربوط به سازه‌های آبی مانند برکه و چاه استفاده شد.

رییس پژوهشکده مردم‌شناسی یادآور شد: یافته‌های این تحقیق گواه آن است که به دلیل اهمیت آب و به منظور بهره‌مندی تمامی افراد از آن، نقش‌ها و روابط اجتماعی و فرهنگی گسترده و دقیقی از طریق ساز و کارهای فرهنگی ایجاد شده‌اند که اینها خود بخشی از فرهنگ مردم جزیره هنگام را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

ژیلا مشیری (مدیر گروه اسطوره و آیین و مجری این طرح) در ادامه افزود: این بررسی پژوهشی است انسان‌شناختی که فرهنگ مرتبط با آب را در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده و از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش نخست شامل مطالعات اسنادی پیرامون جزایر خلیج فارس و به خصوص جزیره هنگام و بررسی زندگی مردم این مناطق بوده است.

 به گفته این پژوهشگر، در بخش دوم که مطالعه   میدانی پ‍ژوهش را شامل می‌شود، آب و فرهنگ مرتبط با آن در جزیره هنگام مورد بررسی قرار گرفت.

جزیره هنگام مطالعه مردم شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر