کد خبر: 944140 A

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کبودرآهنگ گفت: به منظور حفاظت از غار علیصدر، پایگاه یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در این مکان مستقر می‌شود.

به‌ گزارش ایلنا، مهدی غلامی (مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کبودرآهنگ) عنوان کرد: غار علیصدر یکی از شگفتی‌های طبیعی جذاب در کشور است که عرصه و حریم آن نیاز به حفاظت مستمر است.

او ادامه داد: عرصه و حریم این غار از روستای آقچه قیه و روستای علیصدر شروع و تا روستای میحمله ادامه دارد و نگهداری آب داخل غار یکی از اولویت‌های مهم این اداره است.

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کبودرآهنگ گفت: ایجاد چاه‌های غیرمجاز و چاه‌های مجاز ریسک کاهش سطح آب داخل غار را به مخاطره می‌اندازد و طبق ضوابط عرصه و حریم، ایجاد هرگونه چاه جدید ممنوع وهرگونه ساخت و ساز، عملیات اجرایی و عمرانی، اضافه کردن آب از بیرون به داخل غار، حفظ ارتباط اکولوژیکی، فعالیت معدنی، برداشت استالاکتیت و استالاگمیت‌ها، تغییر در وضعیت توپوگرافی و تسطیح زمین، حفر هرگونه چاه، خاک‌برداری و خاک‌ریزی، تغییر کاربری و اقداماتی که موجب تغییر وضعیت طبیعی یا آسیب رساندن به بنیان و یکپارچگی غار، محیط و منظر شود، ممنوع است.

تغییر کاربری خاک ساخت و ساز گردشگری گردشگری و صنایع دستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر