کد خبر: 939051 A

در نشست «گردشگری در عصر کرونا» مطرح شد:

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا بیش از هر فعالیتی گردشگری را تحت تاثیر قرارداده، ضررهای اقتصادی به صنعت گردشگری را بسیار بالا دانست و مهم‌ترین راهکار را حمایت‌های دولتی عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، ناصر رضایی (رییس گروه گردشگری و میراث طبیعی پژوهشگاه)، در نشست «گردشگری در عصر کرونا» که به دبیری مصطفی اسدزاده از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد، به تاثیراتی که کرونا بر صنعت گردشگری داشته پرداخت.

او تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا بیش از هر فعالیتی گردشگری را تحت تاثیر خود قرارداده است؛ صنعتی که با رشد فزاینده سال های متمادی بالاترین نرخ را به خود اختصاص داده بود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: با این حال دو اتفاق می تواند و حتماً گردشگری را به روزهای اوج خود بازخواهد گرداند و حتی با یک انفجار عظیم مواجه خواهد کرد؛ لذا بسیاری از کشورها در صدد هستند با برنامه‌ریزی به مدیریت بحران پیش آمده پرداخته و خود را برای شرایط پساکرونا آماده کنند.

رضایی این دو اتفاق را کشف واکسن کرونا و یا محو خودبخودی آن مانند آنفلوانزای اسپانیایی دانست که در زمان خود سبب مرگ و میر عده زیادی از انسان‌ها شد.

رییس گروه گردشگری و میراث طبیعی پژوهشگاه، ضررهای اقتصادی به صنعت گردشگری را بسیار بالا دانست  و مهم‌ترین راهکار، را حمایت‌های دولتی عنوان کرد و اظهار داشت: در دوره پساکرونا احتمالاً تورهای گردشگری،  کوچک‌تر، کم تعدادتر و خانوادگی تر می شوند، تمایل به دیدن جاذبه‌های عمومی و پرتجمع کاهش می‌یابد  و گردشگران ترجیح می‌دهند به مکان‌های جذاب کمتر دیده شده و خلوت‌تر سفر کنند.

مجید گلپایگانی پژوهشگر حوزه گردشگری نیز در ادامه نشست به بیان ضررهای اقتصادی ناشی از کرونا در صنعت گردشگری پرداخت و اظهار داشت: در دوره شیوع به علت ملاحظات بین‌المللی، کاهش شدید سفرهای برون مرزی را به دلیل ترس از شیوع کرونا و ابتلا به آن خواهیم داشت.

او افزود:همچنین به دلیل کاهش درآمدهای خانواده در اثر کسادی عرضه و تقاضا در کسب و کارهای گردشگری کاهش سفرهای خارجی را خواهیم داشت.

وی راهکارهای بهبود وضعیت گردشگری را مدیریت بحران و کاهش اثرات بیماری توسط دولت دانست چرا که بدون این موضوع گردشگری بدون رونق خواهد بود.

این پژوهشگر، حمایت از کارگران مستقل چون کارکنان حوزه گردشگری و افرادی که در حوزه خدمات این صنعت هستند، توسط دولت را از راهکارهای دیگر احیا صنعت گردشگری دانست.

گلپایگانی طرح ضربتی برای احیا صنعت گردشگری همزمان با رفع محدودیت های ترددی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، را حذف موانع و آسان‌سازی فرایندها برای کسب و کارهای گردشگری به ویژه کسب و کارهای نوپا و فناورانه با هزینه‌های کم و بازدهی زود هنگام دانست.

دولت صنعت گردشگری ویروس صنعت گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر