کد خبر: 938978 A

کتاب «سیراف تاریخ، توپوگرافی و محیط طبیعی» توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

به گزارش ایلنا، کتاب «سیراف تاریخ، توپوگرافی و محیط طبیعی» اثر دیوید وایت هاوس با مشارکت دونالد، اس؛ ویت کام و تی .جی ویلکینسون ترجمه علیرضا انیسی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

میان سال‌های ۱۹۶۶و ۱۹۷۳، موسسه ایران‌شناسی بریتانیا ۷ فصل حفاری و بررسی در سیراف که شهری مهم در ساحل ایرانی خلیج فارس بود و نقش مهمی در شبکه دریایی بازرگانی که تأمین‌کننده محصولات هندی برای غرب آسیا، شرق دور و آفریقای شرقی میان سال‌های ۸۰۰ و ۱۰۵۰ ایفا می‌کرد، به انجام رسانید.

این کتاب مدارک مکتوب درباره تاریخ سیراف و رئوس کلی آنچه را که ما در مورد خصوصیات این شهر می‌دانیم، راه‌هایی را که ساکنین از سرزمین‌های پشت ساحل بهره‌برداری می‌کردند و نقش آنها را در بازرگانی اقیانوس هند، تحلیل می‌کند.

این کتاب کاوش‌های انجام شده در این محوطه و وسعت کشفیات بازیافتی، شواهد مکتوب مربوط به سیراف، توپوگرافی شهر، زمین‌های پشت ساخل آن، ماهیت سکونت در دره‌های مرتفع مجاور و جایگاه سیراف را در زمینه‌های وسیع تر تاریخی و جغرافیایی بیان می‌کند.

همچنین نسخه‌های دیجیتالی نقشه‌های اصلی این محوطه در دهه ۱۹۷۰ در پیوست کتاب است.

باتوجه به اهمیت سیراف پژوهشگاه میراث فرهنگی تصمیم گرفت تا این کتاب از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه شود تا بتواند به عنوان منبعی موثق راهگشای پژوهش‌های بعدی در این زمینه باشد.

در مقدمه مترجم به قلم علیرضا انیسی آمده است: کتاب حاضر در واقع آخرین نشریه در این زمینه است که با شیوه‌ای جذاب و خواندنی به سه موضوع تاریخ، توپوگرافی و محیط طبیعی سیراف اختصاص دارد و نشان می‌دهد که چگونه عوامل مختلف در پیدایش و تداوم سکونت در این بندر با یکدیگر در تعامل و پیوند بودند.

ترجمه این کتاب می‌تواند آخرین تحلیل و بررسی مربوط به این کاوش‌ها را در اختیار پژوهشگران قرار دهد تا بتوانند با آگاهی از آنها، نه تنها اطلاعات خود را تکمیل‌تر کنند بلکه در جهت روشن‌تر شدن تاریخ و تحولات این منطقه مهم با دقت بیشتر فعالیت نمایند.

سیراف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر