کد خبر: 936995 A

با شکل‌گیری شورای نمایش معاونت صدا، دبیر و ۷ عضو این شورا از سوی معاون صدا معرفی شدند.

به گزارش ایلنا، با شکل‌گیری شورای نمایش معاونت صدا، دبیر و ۷ عضو این شورا از سوی معاون صدا معرفی شدند.

نادر برهانی‌مرند، ایوب آقاخانی، حسین فدایی‌حسین، اعظم بروجردی، کاظم نظری، محمدرضا آزاد و حجت‌الاسلام سیف جمالی به عنوان اعضا و حمیدرضا افتخاری مدیر رادیونمایش به عنوان دبیر شورای نمایش معاونت صدا از سوی حمید شاه آبادی معاون صدا به عنوان سیاستگذاران تولید نمایش رادیویی معرفی شدند.

در اولین جلسه شورا که با حضور اعضا و معاون صدا برگزار شد، حمید شاه‌آبادی با اشاره به اهمیت تولید متن نمایش، مأموریت شورا را ارتقای نمایش‌های رادیویی از طریق احصا و تدوین سیاست‌های اصلی و جهت‌گیری های کلان معاونت صدا دانست و گفت: تولید نمایش رادیویی که به عنوان یکی از جذاب‌ترین گونه‌های رادیویی و مهم‌ترین گونه در انتقال پیام به طور غیر مستقیم شناخته می‌شود، باید با دورخیز مناسب صورت گیرد و نقطه عطف تولید کیفی وجود نمایشنامه مناسب و با کیفیت است. به همین دلیل، تمرکز شورا باید روی تولید متن با کیفیت باشد.

معاون صدا با اشاره به آشتی شبکه‌های رادیویی با نمایش اضافه کرد: شبکه‌ها به لحاظ شناخت مخاطب و مأموریت‌ها دارای اشراف هستند ولی در زمان پیشنهاد موضوع و سفارش نمایش‌ها، باید از مشاوره شورای نمایش بهره ببرند تا در نهایت، نمایش با در نظر گرفتن اقتضائات هر شبکه و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شود.

وی افزود: دوره سفارش و تولید نمایش‌ها بر اساس مناسبات تقویمی گذشته است و انتظار می‌رود هم مدیر شبکه و هم اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به سمت مسأله محوری پیش بروند و نمایش‌ها بر اساس مسئله‌های موجود تولید شوند نه مناسبات تقویمی. اگر چه برخی مناسبت‌ها خودشان جزو مسائل هستند و حتماً اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید نمایش بر اساس مناسبت‌های مهم را در دستور کار دارد.

شاه‌آبادی در ادامه با اشاره به مدت زمان نمایش‌ها عنوان کد: قرار است متناسب با ذائقه مخاطبان مدت نمایش‌ها کوتاه باشد و در قالب‌های ۱۵ و ۲۰ دقیقه تولید شود که نیازمند تولید متن برای این مدت زمان است یعنی نویسنده باید ضمن رعایت اصول نگارش نمایشنامه، برای مدت کوتاه‌تری بنویسد و این نباشد که با حذف چند دیالوگ، نمایش ۳۰ دقیقه‌ای ۱۵ دقیقه بشود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت نمایش‌های کوتاه گفت: این ظرفیت برای تولید نمایش کوتاه حتی نمایش‌های ۱ دقیقه‌ای در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو وجود دارد و شبکه‌ها باید به این جمع بندی برسند که قطعات نمایشی را هم سفارش دهند.

در ابتدای این جلسه، دبیر شورا گزارشی از روند تولید نمایش‌های رادیویی و شیوه‌های ارزیابی و کنترل کیفی نمایشنامه‌ها و نمایش‌ها ارائه کرد و سپس اعضا نظرات خود را در جهت افزایش کیفیت نمایش‌ها ارائه کردند.

 

رسانه ملی صدا و سیما رادیو حمید شاه‌آبادی معاون صدا شورای نمایش معاونت صدا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر