کد خبر: 935678 A

نمایش «شیوه استفاده صحیح از دستگاه» با دراماتورژی و طراحی نیما دهقانی به زودی به شکل آنلاین پخش می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نمایش «شیوه استفاده صحیح از دستگاه» که با دراماتورژی و طراحی نیما دهقانی تیر ماه سال ۱۳۹۱ در سالن انتظار تالار اصلی مجموعه تئاترشهر اجرا شده بود، به زودی به صورت آنلاین پخش می‌شود.

علیرضا کی‌منش، احسان بدخشان و مهدی شاهدی بازیگران این اثر نمایشی بودند که برداشتی امروزی از «هملت» شکسپیر است.

این مونولوگ در ۱۲۰ دقیقه اجرا می‌شد، اما هر تماشاگر در گروهی سه نفره، تنها ۵ دقیقه از آن را می‌توانست تماشا کند. هرچند ساخت موسیقی این اجرا به عهده بامداد افشار بود، اما تماشاگر می‌توانست در انتخاب موسیقی، نور و صحنه نمایش دخالت کند.

شیوه صحیح استفاده از دستگاه

«شیوه استفاده صحیح از دستگاه» اجرایی محیطی است که مبنایش بر درک رابطه جبر و اختیار قرار دارد؛ یا طبق آنچه در توضیح این اجرا در سال ۹۱ آمده بود: «گاهی یک و «غیره» می‌تواند یک دستورالعمل باشد، یک نمایش باشد، حتی یک دستگاه.»

شیوه صحیح استفاده از دستگاه

نیما دهقانی برای این اجرا در سال ۱۳۹۱، نوشته بود: «شیوه صحیح استفاده از دستگاه یک تئاتر نیست. آیینه‌ای است در برابر تئاتر «ما». در برابر «ما». درک دیالوگ‌های هملت شاید آنقدری ارزشمند نباشد که تلاش تماشاگر برای یافتن ما‌به‌ازای خودش در دستگاه شبیه‌سازی شده. شیوه صحیح استفاده از دستگاه یک تئاتر نیست، یک اجرای محیطی است. تلاش – مطالعه‌ای است برای بی‌اثر کردن زبان با هدف پررنگ‌تر کردن تاثیر حرف - دیالوگ - چیزی شبیه دکلره کردن مو. شیوه صحیح استفاده از دستگاه، تعامل با یک ماکت معماری است. اگر زندگی اجتماعی - فرهنگی ما یک ساختمان چند طبقه باشد. شیوه صحیح استفاده از دستگاه یک دستورالعمل است برای استفاده کردن به بهترین شکل از دستگاهی که نمی‌دانیم برای چه از آن استفاده می‌کنیم. شیوه صحیح استفاده از دستگاه شاید یک تئاتر نباشد اما در نتیجه دکلره یک درام به تمام معناست. برای کسی که شیوه صحیح استفاده از دستگاه را مطالعه کرده باشد...»

شیوه صحیح استفاده از دستگاه

تئاتر آنلاین نیما دهقانی شیوه صحیح استفاده از دستگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر