کد خبر: 933625 A

مدیر گروه دائره المعارف‌های قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد:

مدیر گروه دائره المعارف‌های قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از تدوین دانشنامه قرآنی «امنیت متعالیه» در این گروه خبر داد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین علی خراسانی (مدیر گروه دائره‌المعارف‌های قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) با اشاره به تدوین دانشنامه قرآنی «امنیت متعالیه» در این گروه، اظهار داشت: در ادامه ارائه دانشنامه‌های تخصصی قرآنی که برگرفته از دائره‌المعارف قران کریم است، دانشنامه قرآنی «امنیت متعالیه» را ارائه خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دانشنامه قرآنی «امنیت» بر اساس امنیت متعالیه ارائه خواهد شد، گفت: در این دانشنامه، مدخل‌های مرتبط با امنیت را ارائه می‌کنیم و بر اساس طرح و نظری که حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر لکزایی دارند، بحث امنیت را نه در قلمرویی که امروز در دانش سیاسی مطرح است، بلکه بر اساس امنیتی که بر گرفته از مکتب اسلام است، ارائه خواهیم کرد.

مدیر گروه دائره المعارف‌های قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: امنیت بر آمده از اسلام و قرآن، امنیتی است که متوجه شکوفایی استعدادهای انسان با محوریت عقل و آموزه‌های پیامبران الهی است.

وی با اشاره به اینکه از شاخص‌های امنیت متعالیه این است که هم ناظر به دنیا و هم ناظر به آخرت است، افزود: امنیت متعالیه هم امور مادی و هم امور معنوی را شامل می‌شود و در سه ساحت باورها، اخلاق و رفتار حضور دارند.

حجت الاسلام والمسلمین خراسانی اظهار داشت: با توجه به تعریف ذکر شده از امنیت متعالیه، طیف وسیعی از مدخل‌های دایره المعارف ذیل این قلمرو و مفهوم قرار می‌گیرد و بر همین اساس، دانشنامه تخصصی «امنیت متعالیه» را تدوین می‌کنیم.

وی با اشاره به عوامل و اسباب امنیت گفت: بخش زیادی از مدخل‌های دائره‌المعارف قرآن کریم از عوامل و اسباب امنیت بشمار می‌آید که این عوامل اعم از عوامل مادی و معنوی، باورها و اخلاق و رفتار انسان‌ها و افعال و اوصاف الهی و افعال و گروه‌های اثرگذار در ایجاد امنیت است.

وی گفت: طیف وسیعی از مدخل‌های دائره المعارف قرآن کریم ذیل امنیت قرار می‌گیرد و تلاش خواهد شد که امسال جلد اول دانشنامه «امنیت متعالیه» را با مقدمه حجت الاسلام والمسلمین دکتر لکزایی منتشر کنیم و کارهای مقدماتی جلدهای دوم و سوم را نیز تا پایان سال جاری انجام دهیم.

مدیر گروه دائره المعارف‌های قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که پیش‌بینی می‌شود که دانشنامه «امنیت متعالیه» در نهایت در حدود ۶ جلد منتشر و بیش از ۱۲۰۰ مدخل را شامل شود، خاطرنشان کرد: امنیت متعالیه فراتر از اخلاق، فقه و کلام است و به مراتب از مجموع مدخل‌های دانش علوم سیاسی وسیع‌تر و گسترده‌تر خواهد بود.

دائره المعارف‌های قرآنی دانشنامه قرآنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر