کد خبر: 932751 A

تورج دریایی در پیج اینستاگرامش از درگذشت دیوید استروناخ (باستان‌شناس اهل اسکاتلند و کارشناس تاریخ ایران و عراق و استاد دانشگاه برکلی) خبر داد.

به گزارش ایلنا، تورج دریایی از درگذشت دیوید استروناخ خبر داد.

دیوید استروناخ، باستان‌شناس اهل اسکاتلند و کارشناس تاریخ ایران و عراق و استاد دانشگاه برکلی بود. وی متخصص دوران تاریخی بود و در یافتن و کاوش محوطه پاسارگاد نقش مهمی داشت و کتاب او درباره پاسارگاد هنوز در ردیف کتاب‌های مرجع قرار دارد.

دیوید استروناخ، مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۹۵۸ از دانشگاه کمبریج دریافت کرد و در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی مدیر مؤسسه بریتانیایی پژوهش‌های ایرانی در تهران بود. استروناخ در دهه ۹۰ نیز اقدام به کاوش‌های باستان‌شناسی در چندین بخش نینوا در میان‌رودان نمود.

وی برنده سی و نهمین مدال انجمن باستان‌شناسی آمریکا است و یکی از نویسندگان دانشنامه ایرانیکا به‌ شمار می‌رود و مقالات متعددی را برای این دانشنامه نوشته‌ است.

وی در بررسی‌های انجام داده در ملایر ارگ باستانی نوشیجان مربوط به دوره ماد را شناسایی و کاوش کرد که بدون تردید فصلی نو در پژوهش‌های ماد شناسی ایفا کرد و ابهامات دوره ماد را تا حدودی روشن کرد.

"پاسارگاد: گزارشی از کاوش‌های انجام شده توسط موسسه مطالعات ایرانی بریتانیا"، "شکل‌گیری باغ سلطنتی پاسارگاد و تأثیر آن در باغ‌سازی ایران"، "پاسارگاد مرکز جهان"، "نوشیجان 1"و "بناهای بزرگ دوره ماد" ازجمله پژوهش‌های مهم وی در زمینه ایران‌شناسی و باستان‌شناسی است.

باستان شناسی درگذشت تورج دریایی دیوید استروناخ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر