کد خبر: 932320 A

مدیر گروه باستان‌شناسی زیر آب پژوهشکده باستان‌شناسی:

حسین توفیقیان می‌گوید هیچ برنامه‌ای برای انجام کاوش زیر آب نداریم چون شیوع ویروس کرونا فصل‌های کاوش در این حوزه را تعطیل کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ ایران ازجمله کشورهایی است که از خطوط ساحلی طولانی برخوردار است و از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان متصل است. افزون بر این دارای رودخانه‌ها و دریاچه‌های کوچک و بزرگ داخلی است که هریک در حاشیه خود دارای ده‌ها اثر تاریخی هستند. باتوجه به موقعیت ایران به عنوان پل ارتباطی دنیای شرق و غرب عالم از هزاره‌های قبل از میلاد، تجارت دریایی و دریانوردی بین ایرانیان و تمدن‌های شرق آسیا، شبه قاره هند و غرب آفریقا در جریان بوده است.

بدین جهت خلیج فارس، دریاچه‌ها و رودخانه‌های ایران بستر مهمی برای مطالعات باستان‌شناسی زیرآب ایجاد نموده‌اند و پرداختن به این دانش ضرورتی انکارناپذیر است. در سال‌های اخیر ضمن ادامه پژوهش‌های میدانی در حوزه باستان‌شناسی زیرآب، شاهد کشفیات جالب توجهی در این حوزه بودیم که طرح «شناسایی و حفظ میراث‌فرهنگ دریایی: مطالعات کشتی تاریخی قروق تالش» ازجمله آخرین یافته‌ها در این حوزه بود.

حسین توفیقیان (مدیر گروه باستان‌شناسی زیر آب پژوهشکده باستان‌شناسی و عضو هیئت علمی، استادیار) با اشاره به آنکه در شرایط فعلی و با شیوع ویروس کرونا، کاوش‌های زیرآب مسکوت باقی مانده است، گفت: بیش از چهار ماه است که به دلیل شرایط موجود کاوش انجام نداده‌ایم. ضمن آنکه مناطقی که می‌توان کاوش زیر آب داشت، در سواحل جنوب و شمال کشور قراردارند که باتوجه به قرمز بودن بیشتر شهرها و استان‌های جنوبی و البته شرایط نامناسب استان‌های شمالی به لحاظ شیوع ویروس کرونا، عملا انجام کاوش‌های زیر آب تا مشخص شدن شرایط، مسکوت باقی می‌ماند.

به گفته او، درحال حاضر برنامه خاصی برای انجام کاوش زیر آب نداریم و منتظر هستیم تا ببینیم شرایط پس از کرونا چگونه خواهد شد. این درحالی است که پروپوزال‌ها و سئوالات و طرح‌ها دراین حوزه آماده است و هر زمان که کرونا ازبین برود کار را آغاز خواهیم کرد؛ ولی باتوجه به شرایط موجود این احتمال وجود دارد که تا پایان سال ۹۹ کاوش زیر آب نداشته باشیم.

توفیقیان خاطرنشان کرد: اگر امکان کاوش زیر آب فراهم شود،‌ قاعدتا اولویت با خلیج فارس خواهد بود اما درحال حاضر برنامه‌ای برای کاوش زیر آب نداریم.

خلیج فارس تالش ویروس کرونا باستان شناسی زیر آب کاوش‌های زیرآب کشتی قروق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر