کد خبر: 932265 A

تابلو نقاشی‎خط قاجاری با شعرپروین اعتصامی توسط غلامحسین فرخ نسب هنرمند رشتۀ خوشنویسی وطراحی گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری طراحی و اجرا شد.

به گزارش ایلنا، سیدعبدالمجید شریف زاده (رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه) با اعلام خبر اجرای تابلو نقاشی‎خط قاجاری با شعرپروین اعتصامی، گفت: نقاشی‌خط شیوه‌ای در نقاشی مدرن و خوشنویسی و ترکیبی از خطاطی و نقاشی است.

او افزود: خط‎نقاشی و نقاشی‌خط معاصر از دورۀ قاجار آغاز و در آثار هنرمندانی همچون اسماعیل جلایر، ملک محمد قزوینی، حسن زرین و علی سکاک‌باشی موجود است.

شریف زاده تصریح کرد: به منظور حفظ و احیای نقاشی‌خط دورۀ قاجار و با عنایت به اهمیت و ضرورت شناخت آن برای هنر و هنرمند امروز، اجرای اثری اقتباس یافته از نقاشی‌خط آن دوره بر اساس شعری از پروین اعتصامی در دستور کار قرار گرفت.

این تابلوی نقاشی‌خط در ابعاد ۵۰ در ۸۰ سانتی‌متر به شیوۀ دورۀ قاجار با متنی از اشعار پروین اعتصامی؛ «ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است این گرگ سال‌هاست که با گله آشناست» به اجرا درآمده است.

او در تشریح مراحل اجرای این اثر گفت: ابتدا خوشنویسی بیت اصلی انجام و سپس طراحی خط آن روی کاغذ اصلی منتقل شد و در نهایت طراحی نقوش داخل و ساخت وساز آن صورت پذیرفت.

پروین اعتصامی نقاشی‎خط قاجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر