کد خبر: 930520 A

پروژه بررسی باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان استان ایلام که با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان صورت گرفت به شناسایی و ثبت ۶۵اثر فرهنگی –تاریخی از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی انجامید.

به گزارش ایلنا، شهلا احمدی (سرپرست پروژه «بررسی باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان») گفت: بررسی این بخش در محدوده‌ای با وسعت ۴۱۲ کیلومترمربع با هدف تکمیل نقشه باستان شناسی کشور، شناسایی و ثبت آثار واستقرارهای باستانی و شناخت نسبی از دوره های سکونت در منطقه صورت پذیرفت.

او افزود: در راستای انجام این پروژه تمامی محدوده مورد مطالعه (شامل دشت و ارتفاعات) با روش پیمایشی نیمه فشرده، پیمایش و بازنگری و در مجموع ۶۵ اثر فرهنگی-تاریخی شامل تپه، محوطه، بنا، گورستان، غار و پناهگاه صخره‌ای از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی شناسایی و ثبت شد.

این باستان‌شناس، بیشترین آثار شناسایی شده در این پروژه را مربوط به دوره ساسانی اعلام کرد و گفت: شاخص‌ترین اثر، محوطه تاریخی سیروان است که در سال ۱۳۸۰ به عنوان یک شهر ساسانی- اسلامی به شماره ۴۱۶۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده.

وی خاطرنشان کرد :علاوه بر بررسی کلی منطقه، محوطه شاخص و تاریخی سیروان واقع در روستای سراب کلان فعلی به شکل جداگانه و با روش سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفت که در وضعیت کنونی این محوطه و بناهای متعدد آن در زیر بافت روستای جدید مدفون شده‌اند.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی با بیان اینکه احداث روستای جدید بافت تاریخی محوطه را به شدت تخریب کرده و متاسفانه این روند همچنان با انجام فعالیت‌های عمرانی و کشاورزی ادامه دارد، افزود: طی بررسی سیستماتیک انجام شده محدوده این محوطه تا شعاع دورتر از آثار موجود و حریم تعیین شده برای اثر به صورت پیمایشی کاملا فشرده مورد بررسی قرار گرفت.

احمدی اظهار داشت: در راستای این امر ابتدا گستره محوطه سیروان با استفاده از نرم‌افزار Google Earth شبکه‌بندی و پیمایش درهر شبکه به صورت جداگانه انجام و به تمامی آثار و مواد فرهنگی سطح الارضی بدست آمده از شبکه‌ها شامل سفال، قطعات شیشه و جوش کوره و ... نقاط GPS  مجزا اختصاص داده شد.

او با اشاره به این نکته که علاوه بر این در بررسی بافت مسکونی محوطه نیز برای تمام سازه‌های معماری مشهود یک کد GPS  جدا تعریف و اطلاعات آنها ثبت و ضبط شد، تصریح کرد: در جریان پروژه بررسی بخش کارزان که با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد، داده‌های ارزشمندی به دست آمد که اطلاعات نهایی پس از انجام مطالعات تکمیلی منتشر خواهد شد.

شهرستان سیروان در استان ایلام قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان چرداول، از جنوب به شهرستان دره شهر، از غرب به شهرستان ایلام و از شرق به لرستان محدود است. سیروان دارای ۲ بخش مرکزی و کارزان با مرکزیت لومار و مساحت ۶۴۹ کیلومتر مربع است.

باستان شناسی معماری ایلام نقشه باستان شناسی استان ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر