کد خبر: 929060 A

در ۲ماهه نخست سال جاری:

معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دریافت بیش از ۴ هزار فایل الکترونیکی پایان‌نامه در ۲ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و نبود امکان پذیرش مراجعان حضوری، فرآیند واسپاری پایان‌نامه‌ها توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌صورت الکترونیکی انجام گرفت.

به گزارش ایلنا، معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دریافت بیش از ۴ هزار فایل الکترونیکی پایان‌نامه در ۲ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و نبود امکان پذیرش مراجعان حضوری، فرآیند واسپاری پایان‌نامه‌ها توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌صورت الکترونیکی انجام گرفت.

فرناز محمدی با اعلام این خبر درباره چگونگی ارسال و ثبت پایان‌نامه‌ها در کتابشناسی ملی توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: دانشجویان و محققان می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی  http://www.nlai.ir/sending-thesis یا از طریق پست الکترونیک nonbook-acquisition@nlai.ir  فایل پایان‌نامه خود را با فرمت PDF جهت نگهداری دائمی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی بارگذاری کنند.

وی ادامه داد: واسپاری پایان‌نامه به کتابخانه ملی دارای مزایای مختلفی است که از جمله می‌توان به ثبت اثر (پایان‌نامه) به نام دانشجو در کتابشناسی ملی و امکان رصد آن از طریق سایت سازمان برای عموم محققان و پژوهشگران اشاره کرد. این مهم در کنار جلوگیری از موازی کاری در امر نگارش پایان‌نامه و غنی شدن منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کمک شایانی به پیش‌برد تحقیقات موثر و مولد خواهد داشت.

محمدی با اشاره به گسترش ویروس کرونا گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت برنامه‌ریزی در راستای افزایش خدمات الکترونیکی و کاهش خدمات حضوری، در اداره‌کل فراهم آوری این سازمان، برنامه‌هایی به منظور به حداقل رساندن مراجعات حضوری پیش‌بینی شد.

معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین به فراهم شدن امکان مشاهده نسخه کامل پایان‌نامه‌های ارسالی به سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای اعضای این کتابخانه اشاره کرد و گفت: پیش از شرایط کرونا، دانشجویان و محققان می‌توانستند فقط ۲۰ صفحه نخست پایان‌نامه‌های مورد نظر را از طریق وب سایت این سازمان مشاهده کنند.

وی بیان کرد: اما در شرایطی که لازم است مراجعه به حداقل برسد، به همین دلیل این امکان برای اعضای کتابخانه ملی فراهم شد تا نسخه کامل پایان‌نامه‌ها را از طریق وب سایت این سازمان مشاهده کنند.

وی در پایان صحبت‌های در پاسخ به این سئوال که آیا امکان استفاده از پایان‌نامه‌ها برای دانشجویان یا متقاضیانی که عضو کتابخانه ملی ایران نیستند، فراهم است؟ گفت: افرادی که در کتابخانه ملی ایران عضویت ندارند هم می‌توانند ۲۰ صفحه نخست پایان‌نامه‌ها را مشاهده کنند.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گردآوری ۴ هزار فایل الکترونیکی پایان‌نامه در سازمان اسناد و کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر