کد خبر: 928913 A

معاون میراث‌فرهنگی استان قزوین گفت: بنای امامزاده سلطان سیدمحمد در فهرست میراث ملی به ثبت نرسیده و اداره کل میراث‌فرهنگی نظارتی بر اجرای پروژه بازسازی آن ندارد.

به گزارش ایلنا، به دنبال انتشار تصویری در خصوص  نحوه بازسازی امامزاده سلطان سیدمحمد قزوین در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ در فضای مجازی، احسان نورانی (معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین) با ارائه توضیحاتی در این خصوص گفت: بنای امامزاده سلطان سیدمحمد در خیابان تبریز و ضلع جنوبی مدرسه سردار واقع شده و یکی از زیارتگاه‌های معتبر شهر قزوین به شمار می‌رود که بر اساس مستندات موجود در دهه چهل به طور کلی و به شیوه جدید بازسازی شده و گنبد روی آن نیز در دهه ۵۰ اجرا و دارای سازه آهنی و کاملا نوساز هست که در سال ۱۳۶۳ توسط استاد تقی عباسپور کاشی‌کاری شده است.

 نورانی با بیان اینکه در خصوص انتساب ساختمان اصلی بنا به دوره‎های تاریخی منبع قابل تاییدی وجود ندارد، اظهار کرد: پروژه بازسازی امامزاده و گنبد آن به صورت فعلی توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و هیات امنای امامزاده در حال انجام است که باتوجه به سازه جدید بنا و ثبتی نبودن آن، اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‎دستی نظارتی بر اجرای پروژه ندارد.

امامزاده سلطان سیدمحمد در انتهای یک کوچه بن‌بست منشعب از خیابان تبریز در مجاورت چند بنای قدیمی ازجمله بنای قاجاری مسجد مدرسه سردار قرار گرفته که اهالی آن را به نام سلطان سیدمحمد می‌شناسند و معتقدند که وی یکی از نوادگان امام جعفر صادق(ع) است. آیینه‌کاری، گچ‌بری و کاشی‌کاری ازجمله تزئینات بنای فعلی امامزاده به شمار می‌روند.

میراث فرهنگی قزوین بنای تاریخی مرمت بنای تاریخی امامزاده سلطان سید محمد قزوین بنای امامزاده سلطان سید محمد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر