کد خبر: 927351 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

پس از کشف گور خمره در تپه اشرف اصفهان این احتمال می‌رود که گورستان این محوطه پیدا شده باشد و به نوعی حلقه مفقوده این محوطه باستانی بدست آمده باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش در پی درخواست شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان برای احداث لوله در خیابان مشتاق، مجوزهای لازم برای انجام کاوش نجات‌بخشی در این منطقه از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی کشور صادر و تیم باستان‌شناسی در محوطه حاضر شد.

در پی کاوش باستان‌شناسان شاهد کشفیات جدیدی در این منطقه از کشف خمره متعلق به دوره اشکانی، چاه سنگی ساسانی به عمق شش متر گرفته تا سفال‌های دوره سلجوقی، آل بویه و قطعات سفال‌های اشکانی و ساسانی و... بودیم.

علمدار علیان (مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی اصفهان) دراین خصوص به ایلنا گفت: حدود ۱۰ روز پیش شئی پیدا شد که احتمال می‌دهیم یک گور خمره اشکانی باشد اما هنوز قطعی نیست و در دست مطالعه است. در این میان حدود ۳ روز پیش نیز خمره‌ دیگری پیدا شد که احتمال گور خمره بودن شی قبلی را نیز افزایش می‌دهد. البته هنوز خاک درون خمره خالی نشده تا بتوانیم صراحتا در این خصوص صحبت کنیم و دوره قطعی آن را تخمین بزنیم.

به گفته او، درحال حاضر استحکام بخشی این خمره انجام شده و برنامه انتقال آن در دست اجراست تا به فضای جدید منتقل و کارهای مطالعاتی در این خصوص انجام شود. هم اکنون خاک درون خمره است و با همان خاک به مکان جدید منتقل خواهد شد. در آنجا مراحل تخلیه و استحکام بخشی بیشتر انجام می‌شود.

19

علیان با اشاره به کشف چاه سنگی نیز گفت: به فاصله دورتر از این خمره اما در محدوده تپه اشرف یک چاه سنگی پیدا شد که درون آن چاه تعدادی سفال متعلق به دوره سلجوقیان بدست آمد. این سفال‌ها تنگ‌های آب هستند که به دوره اسلامی و قرن ۳ و ۴ و حتا دوره ایلخانی می‌رسند.

مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی اصفهان خاطرنشان کرد: بنابر تئوری‌هایی که سرپرست کاوش باستان‌شناسی دارد، این احتمال می‌رود که این مکان یک قبرستان باشد ولی فکر کنم هنوز برای چنین اظهارنظرهایی زود باشد. باتوجه به آنکه این محدوده در عرصه تپه اشرف قرار دارد و معماری‌ها و آثاری از دوره اشکانی، ساسانی و دیلمیان و افشاریان در این محدوده بدست آمده که نشان از تداوم زندگی در این منطقه دارد. اگر این تئوری درست باشد، می‌توان گفت، یافته‌های جدید و بدست آمدن یک گورستان، حلقه مفقوده مطالعات باستان‌شناسی درخصوص منطقه تپه اشرف است.

او ادامه داد: هنوز معماری یا سازه خاصی در این منطقه بدست نیامده است و مطالعات باستان‌شناسان ادامه دارد.

گورستان سفال اشکانیان باستانشناسی خمره محوطه باستانی کشف سفال ایلخانیان تپه اشرف اصفهان گور خمره کشف خمره محوطه تارخ گورستان اشکانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر