کد خبر: 919469 A

معاون میراث‌فرهنگی استان مرکزی گفت: فصل دوم کاوش‌های دستکند ترخوران تفرش به‌زودی آغاز می‌شود.

به‌ گزارش ایلنا، سیدمحسن رحمتی (معاون میراث‌فرهنگی استان مرکزی) با اشاره به آغاز فصل دوم کاوش‌های دستکند ترخوران تفرش گفت: دستکندهای ترخوران تفرش نمونه‌ای از معماری دستکند زیرزمینی است که در زیر محله ترخوران و بافت فعلی این محله ایجاد شده است.

او اظهار داشت: فاز اول کاوش دستکند با اعتبار یک میلیارد و 800 میلیون ریال طی انعقاد قرارداد شهرداری شهر تفرش و دانشگاه نیشابور، با نظارت اداره‌کل استان انجام شد.

معاون میراث‌فرهنگی استان مرکزی افزود: طی این فصل کاوش، فضاهایی در سه طبقه شناسایی شده که به‌عنوان راهروهای ارتباطی در مقیاس کوچک‌تر فضای مسکونی کاربرد داشته‌اند.

او گفت: هرچند تعیین کاربری دقیق این دستکند‌ تا انجام مطالعات بعدی با توجه به حجم وسیع و تعدد فضاها امکان‌پذیر نیست. ولی امکان وجود یک سکونتگاه بزرگ زیرزمینی با فضاهای مرتبط با آن دور از ذهن نیست.

سید محسن رحمتی در ادامه عنوان کرد: در فصل اول این کاوش، 4500 قطعه سفال، کاشی‌های زرین فام و لاجوردی و.... به دست آمد که تا قبل از مطالعه جامع، قدمت این دستکند را می‌توان بین سده‌های 5 تا 10 ه. ق تخمین زد

او گفت: فاز دوم کاوش این دستکند با دو میلیارد ریال تأمین اعتبار ازسوی شهرداری تفرش، در دست پیگیری است و قرار است پس از اخذ مجوز لازم از سوی پژوهشگاه آغاز شود.

شهرهای زیرزمینی نمونه‌های کم‌نظیری از نبوغ مردم در حوزه دفاعی و پدافند غیرعامل هستند و این بخش از معماری کهن با دالان‌های تودرتو و رازناک و معماری ماهرانه و عجیب از جاذبه بالایی برای رونق گردشگری برخوردار هستند.

دستکندها با هدف ایجاد سرپناه مردم شهرها در ناملایمات محیطی و خطر حمله دشمنان ایجاد می‌شد و ویژگی بارز آن‌ها این است که بدون استفاده از هیچ‌گونه مصالح انسان‌ساخت و تنها با استفاده از ابزارهای دستی ایجاد شده‌اند و با گذر زمان همچنان مستحکم هستند.

هدف از ایجاد این دستکندها، استتار محل زیست و خفای انسانی در برابر دشمنان خارجی بوده و محوریت اشتراک آنان درزمینهٔ معماری، وجود کریدورهای تنگ و تاریک و متعدد است که جلوه عجیبی دارد اما کار ویژه مهمی را در یک بازه تاریخی خاص در حفظ امنیت و زیست مردم آن خطه در ناملایمات حاکم برعهده داشته است.

استان مرکزی ذهن شهرداری گردشگری معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر