کد خبر: 917358 A

تندیس شهید محمد جهان آرا، فرمانده شهید مدافعان خرمشهر، به پاس زحمات انستیتو پاستور ایران در مقابله با کرونا ویروس به این مؤسسه اهدا شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، در مراسمی که به همت جمعی از هنرمندان، خیرین، جانباران و ایثارگران دفاع مقدس به مناسبت سوم خرداد، روز آزادسازی خرمشهر در انستیتو پاستور ایران برگزار شد، علیرضا بیگلری (رییس انستیتو پاستورایران) به اجمال به شرح خدمات صدساله انستیتو پاستور ایران در حوزه‌های مختلف و به خصوص در کنترل دنیا گیری (اپیدمی) بیماری‌های آبله، وبا، طاعون و سل پرداخت.

وی ضمن بیان اینکه انستیتو پاستور ایران از بعد از گزارش دنیا گیری (اپیدمی) کروناویروس در چین خود را برای تشخیص و مقابله با این ویروس آماده کرد و از یکم اسفند به عنوان مسؤول کارگروه تشخیص کرونا ویروس در ایران، نقش مهمی را برای مقابله با این ویروس داشت، گفت: با کار جهادی‌ای که انجام شده خوشبختانه اکنون در تمام استان‌های کشور امکانات تشخیصی کرونا ویروس فراهم شده است.

 میرداود عمرانی (معاون توسعه و مدیریت منابع انستیتو پاستور ایران) نیز ضمن برشمردن خدمات انستیتو پاستور ایران، از حمایت‌های اقشار مختلف مردم، هنرمندان و به خصوص خیرین در حمایت از انستیتو پاستور ایران در این روز‌های سخت تشکر کرد.

پرویز پرستویی نیز با ابراز خشنودی از حضور در انستیتو پاستور ایران، کار متخصصان این انستیتو را با نبرد رزمندگان دفاع مقدس مقایسه کرد و گفت: در طول هشت سال جنگ، دشمن و توانایی‌های آن برای ما مشخص بود ولی در سه ماه اخیر با دشمن ناآشنایی مواجهیم که در شرایط تحریم شرایط بسیار سختی را برای مقابله برای ما ایجاد کرده است.

او ادامه داد: مدافعان سلامت در این مدت خیلی ایثار کردند و شهید دادند و متخصصان انستیتو پاستور ایران در این جنگ نابرابر در صف مقدم بودند و ستون‌های محکمی بودند که با تکیه بر آن‌ها، مردم همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهند.

پرستویی گفت: تندیس جهان‌آرا یکی از مهمترین تندیس‌هایی است که با عشق به همکاران انستیتو پاستور ایران تقدیم می‌شود که راهی مشابه راه شهید جهان‌آرا را پیموده‌اند.

نرگس کلباسی، از خیرین مطرح ملی و بین‌المللی نیز در این دیدار گفت: به وجود انستیتو پاستور ایران افتخار می‌کنم چراکه این مؤسسه هر چه لازم بوده است برای پیشرفت بشریت و ایران انجام داده است.

کیهان آزادمنش (مدیرگروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران) نیز در این دیدار گفت: الگوی همکاران ما در مقابله با کرونا، رزمندگان دفاع مقدس بودند؛ ما هنوز در جنگیم و برایمان مهم بردن این جنگ است و قصد دیده شدن و مطرح شدن نداشته و نداریم.

ملاصالح قاری (یکی از قهرمانان آزاده دفاع مقدس در ماجرای معروف بیست و سه نفر) که خود نیز به کروناویروس دچار شده و اکنون در دوران نقاهت پس از بیماری بسر می‌برد نیز در این دیدار، ضمن تمجید از مجاهدان راه سلامت، ویروس کرونا را آغازگر جنگی جهانی دانست و اظهار داشت که باید مراقب باشیم که در جنگ جهانی متاثر از کرونا شکست نخوریم.

سردار مکی یازع، از رزمندگان خیر و نیکوکار دفاع مقدس هم گفت: کرونا از امتحانات عینی خدا برای بشریت بود تا مشخص شود آیا افراد می‌توانند به همدیگر کمک کنند یا نه و کادر بهداشتی و درمانی کشور و همچنین کارکنان انستیتو پاستور ایران در این امتحان الهی کارنامه درخشانی از خود به نمایش گذاشتند.

پس از انجام مراسم اهدای تندیس، بازدیدی از قسمت‌های مختلف درگیر پذیرش و تشخیص نمونه‌های کرونا در انستیتو پاستور ایران (که ظرفیت انجام روزانه حدود ۲ هزار آزمایش بر روی نمونه‌های ارسالی از اقصی نقاط کشور را دارد) صورت گرفت تا ضمن عرض خسته نباشید، هدایای کوچکی به کارکنان مدافع سلامت در این قسمت‌ها نیز تقدیم شود.

از دیگر افراد شرکت کننده در این مراسم، به عادل معمارنیا (کارگردان و خیر نیکوکار فرهنگی)، مسیح سراج (صدابردار و نیکوکار فرهنگی)، دکتر حبیب احمدزاده (نویسنده) و جانباز اسماعیل زقر ( از خیرین فرهنگی در حوزه هنری ) می‌توان اشاره کرد. از انستیتو پاستور ایران نیز  دکتر سعید بوذری (معاون تحقیقات و فناوری)، دکتر دلارام درود (معاون تولید) دکتر احسان مصطفوی (مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل)، دکتر مصطفی صالحی وزیری (مدیر خدمات تخصصی) در این دیدار حضور داشتند.

اولین تندیس مردمی شهید محمد جهان‌آرا سال گذشته به پاس زحمات نرگس کلباسی در امر بازسازی مناطق سیل و زلزله زده، به او اهداء شده بود.

61642113

تندیس سالانه شهید جهان آرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر