کد خبر: 915798 A

نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان به دبیری مهشید موسوی فراخوان داد.

به گزارش ایلنا، نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان با همکاری و حمایت انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر، خانه عروسک، دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران و موسسه فرهنگی هنری تماشاگان و به دبیری مهشید موسوی برگزار خواهد شد.

فراخوان این جشنواره به شرح ذیل است:

نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان

The First International Online Student Puppet Festival

مقدمه:

«همه‌گیری بیماری کرونا در جهان شرایط خاصی ایجاد کرده که موجب تغییرات فراوان در نگرش و باورهای مردم دنیای معاصر شده و دغدغه‌های فکری جدیدی را برای آنها به وجود آورده است، به‌گونه‌ای که سبک زندگی و اندیشه بسیاری از مردم جهان به دو بخش پیش و پس از کرونا  تقسیم خواهد شد.

کشورهای درگیر در حال انجام اقدامات لازم برای مهار این بیماری همه‌گیر هستند، قرنطینه و ویروس کویید ۱۹ در دنیای هنر نیز تأثیر بسیاری داشته و نهادهای هنری به شکل‌های مختلف واکنش‌هایی به این موضوع داشته‌اند.

بسیاری از دانشکده‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی در دنیا تعطیل شدند و فعالیت‌های آموزشی و اداری خود را به صورت مجازی دنبال می‌کنند. ایران نیز از جمله کشورهایی است که طی دو ماه اخیر دانشگاه‌ها و مدارس خود را تعطیل و از طریق آموزش مجازی فعالیت‌های علمی خود را دنبال می‌کند.

اما همه‌گیری مشکلات کرونا فقط مختص دانشگاه‌های ایران نیست و در این بین بسیاری از دانشگاه‌های دنیا ترم‌های بهار و حتی تابستان ۲۰۲۰ را کاملاً به صورت مجازی برگزار کرده و از پذیرش حضوری دانشجویان خودداری کرده‌اند.

در این شرایط و وضعیت فعلی، ما دانشجویان نمایش عروسکی بر آن شدیم تا زمان پس گرفتن کارگاه‌ها، سالن‌ها و کلاس‌های درس‌مان از کرونا با برگزاری جشنواره‌ای مجازی، از راه‌ها و شهرهای دور، خودمان با خودمان و از خودمان یاد بگیریم.

به همین خاطر می‌خواهیم با برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی نمایش عروسکی دانشجویی فضایی خلاقانه برای خودمان بسازیم تا پس از کرونا، با ذهنی باز و خلاق به کلاس‌هایمان برگردیم.

عروسک‌ها همیشه رهاتر از هر قرنطینه‌ای، بی‌پروا احساسات صادقانه خود را منتقل کرده‌اند، چه خوب است که اکنون واسطه‌ای باشند میان دانشجویان تا صدای آن‌ها بلندتر و کارسازتر به گوش رسد.

ما با برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی نمایش عروسکی دانشجویی و با عروسک‌هایمان در کنار هم فاصله‌ها را کم و روزهای سخت را مفید و ارزنده و با هیجان به پایان می‌بریم.

مهشید موسوی

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی نمایش عروسکی دانشجویی»

تصور کلی جشنواره:

آثار کوتاه نمایش عروسکی با هر شیوه، با مدت زمان حداکثر ۷ دقیقه و محوریت تجربه‌های نو و زندگی در دوران قرنطینه و کرونا به دبیرخانه جشنواره در تاریخ اعلام شده ارسال، و در دو بخش داخلی و بین‌الملل داوری شده و اسامی برگزیدگان اعلام خواهد شد.

محورها و اولویت‌ها:

جشنواره مجازی نمایش عروسکی دانشجویی فرصتی تازه در جهت شروع و پرورش تجربه تفکر خلاقانه و رشد دادن به نمایش عروسکی دانشجویی در بستری نو به نام فضای مجازی و ارتباط تماشاگر و نمایش از راه دور در محورها و اولویت‌های زیر برگزار می‌شود:

۱: موضوع آزاد

۲: برداشت آزاد از نمایشنامه‌های ایرانی و جهانی؛ کلاسیک و مدرن، مانند متون یونان باستان و آثار شکسپیر و تطبیق با شرایط کنونی و آفرینشی نو و خلاقانه

۳: تجربه‌های رئالیستی دوران قرنطینه

۴: بازتولید روابط اجتماعی دوران پس از کرون

جوایز:

سه اثر برگزیده

از بین تمامی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره سه اثر بدون اولویت از دیدگاه داوران انتخاب و جایزه نقدی و لوح تقدیر به آنها اهدا خواهد شد.

دو اثر تقدیر

دو اثر بدون اولویت از دیدگاه داوران انتخاب و لوح تقدیر به آنها اهدا خواهد شد.

یک اثر از دید مخاطبین

آثار نهایی بخش داوری در صفحه اینستاگرام جشنواره به اشتراک گذاشته خواهد شد و بیشترین استقبال مخاطبین ملاک ارزیابی این بخش خواهد بود و از برگزیده این بخش نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.

ضوابط و مقررات:

از آنجا که آثار ارسال شده، ضمن داوری در رسانه‌های مختلف و شبکه‌های مجازی منتشر و مورد داوری مردمی قرار خواهند گرفت، رعایت قوانین عمومی، عرفی و شرعی نظام جمهوری اسلامی ایران در هنگام ضبط و محتوای اثر الزامی است و در غیر این صورت مسئولیتی بر عهده جشنواره نیست.

تمامی آثار باید توسط دوربین تلفن همراه به صورت افقی ضبط شوند.

متقاضیان شرکت کننده جشنواره و سازندگان آثار باید دانشجو تئاتر در یکی از دانشگاه‌های تئاتر کشور (سراسری، آزاد، علمی و کاربردی) یا دانشگاه‌های خارج از کشور باشند یا از زمان فارغ‌التحصلی آنها بیش از دو سال نگذشته باشد .

تکمیل فرم ثبت‌نام جشنواره که در انتهای فراخوان قرار دارد، ارائه مدرک معتبر (کارت دانشجویی، معرفی‌نامه، مدرک تحصیلی و...) که نشان دهنده دانشجو بودن شرکت کننده است، و یک قطعه عکس به هنگام ارسال اثر الزامی است.

مدت زمان اثر (حداکثر ۷ دقیقه) است و این زمان در تمامی بخش‌ها مورد تاکید است.

ارسال اثر به این جشنواره به منزله پذیرش انتشار توسط دبیرخانه جشنواره است و این دبیر خانه مجاز به رد، پذیرش و یا انتشا ر آن در رسانه‌های جمعی خواهد بود.

هر هنرمند تنها می‌تواند برای هر بخش یک اثر اجرایی خود را به دبیرخانه ارسال کند.

تقویم جشنواره:

۲۷اردیبهشت، شروع ارسال آثار

۱۹خرداد اتمام دریافت آثار توسط دبیرخانه

۲۰تیر اعلام آثار برگزیده

تماس با ما:

پیام‌رسان واتساپ ۰۹۳۶۹۳۶۴۳۴۱

صفحه اینستاگرام  IOSPF _

آی‌دی تلگرام IOSPF

کانال تلگرام https://t.me/TFIOSPE

آدرس ایمیل جشنواره tfiospe@gmail.com

تلفن ثابت جهت تماس: ۶۶۱۷۶۴۵۱ - ۰۲۱

فراخوان نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر