کد خبر: 893132 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

کیومرث درمبخش (مستندساز) به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.

 کامبیز درمبخش (برادر کیومرث درمبخش) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اعلام خبر درگذشت برادرش گفت: کیومرث درمبخش حدود دو هفته در بیمارستانی در پاریس به دلیل بیماری بستری بود که متاسفانه در همان بیمارستان به ویروس کرونا آلوده شد و شامگاه چهارشنبه 12 فروردین در سن 74 سالگی درگذشت.

وی ادامه داد: مشخص نیست که آیا می‌توانیم پیکر او را به تهران منتقل کنیم یا خیر اما به احتمال فراوان باتوجه به اینکه همسر و فرزندانش در پاریس هستند، مراسم خاکسپاری او در فرانسه برگزار می‌شود.

کیومرث درمبخش در سال ۱۳۲۴ به دنیا آمد. وی در ۱۳ سالگی به فراگیری هنر عکاسی پرداخت و در ۱۸ سالگی به شکل حرفه‌ای عکاسی می‌کرد. وی در سال 1968 به فرانسه رفت و همانجا بود که به سینما علاقمند شد. با دیدن فیلم‌های برادران لومیر و روبر برسون این اشتیاق شکل گرفت.

درمبخش همزمان با عکاسی به تحصیل ادامه داد و در رشته سینما فارغ التحصیل شد، بعد به ایران بازگشت و به عکاسی در سینما پرداخت. عکس‌های او از فیلم‌های تنگسیر و گوزن‌ها از آثار او در آن دوران به شمار می‌آیند.

وی اولین فیلم مستند خود را با نام جرس در سال 1351 ساخت و 2 سال بعد تنها فیلم داستانی خود را با نام بوف کور ساخت و با این فیلم به شهرت رسید.

کیومرث درمبخش را در سینما به عنوان نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده، تدوینگر و عکاس می‌شناسند. او فیلمسازی است که در ژانر مستند فعالیت دارد. او در سال ۵۴ فیلم سفر بهاری را ‌ساخت. در این فیلم به نیما و اشعارش پرداخته است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز دو فیلم دیگر به نام‌های کسوف و شب را جلوی دوربین برد.

کرونا گفتگو ابتلا کیومرثدرمبخش مستندسازبدلیل درگذشت کیومرث درمبخش بدلیل ابتلا به کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر