کد خبر: 890010 A

در پی درگذشت ژیلا تقی‌زاده که از جمله نویسندگانی است که رمان او در سال ۹۶ توانست در میان رمان‌های برگزیده فهرست بلند جایزه مهرگان جای گیرد، دبیرخانه جایزه مهرگان درگذشت این نویسنده را تسلیت گفت.

به گزارش ایلنا، رمان«به اندازه‌ی یک نقطه» نوشته ژیلا تقی‌زاده نویسنده و نقاش، سال ۱۳۹۶ در میان رمان‌های برگزیده فهرست بلند جایزه مهرگان ادب قرار گرفت. نویسنده این رمان دوم فروردین‌ماه امسال در گذشت. دبیرخانه جایزه مهرگان درگذشت این نویسنده‌ی هنرمند  را به خانواده او تسلیت گفت.

ژیلا تقی‌زاده تجربه ۲۱ سال زندگی‌ توأم با مقاومت سرسختانه‌ در برابر سلول‌های سرطانی را در رمان خود با زبانی نو به تصویر کشیده است. رمان او در دوره هجدهم جایزه مهرگان ادب از میان ۵۲۷ اثر با رای داوران به «فهرست بلند مهرگان ادب» راه یافت.

بیان تجربه زیسته نویسنده با زبانی مناسب، شجاعت نویسنده در بازگو کردن تجربه زندگی شخصی‌‌ و ورود او به عرصه‌های نو، از مهم‌ترین دلایل داوران برای برگزیدن این اثر بود‌.

رمان "به اندازه‌ی یک نقطه"، بر پایه‌ی تجربیات فردی نویسنده در مبارزه‌ی بی‌امان با بیماری "سرطان" نوشته شده است. به اعتبار فرم و زبان روایت، این رمان یکی از رمان‌های برجسته در ادبیات و نوشتار زنانه‌ی ما است. نویسنده‌ی بیمار روی تخت بیمارستان، با تومور سرطان خود گفتگوها دارد. گاه داروی تلخ نصیحت به شهد ظرافت می‌آمیزد تا تومور بدخیم خود را بر سرِ مهر آورد. با این همه آنچه به او می‌گوید، از موضع اراده ی معطوف به قدرت است. گاه زبان طعن و طنز به کار می‌گیرد و نیروی اراده‌ی خود را به رخ تومور می‌کشد تا منـت او نکشد. زبان نویسنده به شدت تصویری و امپرسیونیستی است. زبان روایت به شعر آهنگ می‌کند و زبان آهنگین، هم نمودی از شور زندگی در نویسنده است، هم نشانه‌ای از "نوشتار زنانه" و معرّف آن بخش از روان زنانه (آنیما)ی نویسنده که در این اثر، به اوج خود رسیده است.

جایزه مهرگان ژیلا تقی‌زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر