کد خبر: 887410 A

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی:

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: البته در حوادث گوناگون انقلاب اسلامی با وحدت دشمن شکن دشمنان و تفرقه افکنان را مایوس کرد. در سیل گلستان شیعه و سنی با هم بودیم و کسی نگفت گناه عامل بلا است. در کرمانشاه و سیستان و بلوچستان نیز همین تجربه را داریم و نگاه امتی حاکم بود. در این میان نیز وظیفه عالم دین این است که با تعمیق معنویت درد مردم را بکاهد نه اینکه ملامت کند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین جلالی (معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی) در واکنش به سخنان مولوی عبدالحمید گفت: در سیل گلستان شیعه و سنی با هم بودیم و کسی نگفت گناه عامل بلا است. وظیفه عالم دین این است که با تعمیق معنویت درد مردم را بکاهد نه ملامت.

حجت‌الاسلام والمسلمین جلالی با اشاره به آیه وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ گفت: همه مسلمین به آیات قرآن کریم اعتقاد راسخ دارند و لذا در مواقع سختی و شدائد دمیدن در آتش تفرقه هنر نیست.

وی افزود: در بحبوحه ابتلای جامعه به مصیبت، انحصار مصائب به عذاب الهی حاصلی جز ناامیدی ندارد و اگر از طرف علما طرح شود نتیجه‌ای جز دین گریزی ندارد. حال آنکه قرآن کریم می‌فرماید: هُنَالِکَ ابْتُلِیَ الْمُؤْمِنُونَ وَزُلْزِلُوا زِلْزَالا شَدِیدًا لذا از عالم علوم اسلامی انتظار می‌رود با دقت در استنادات، قرائت صحیح و مناسبی داشته باشند و این از ابتدائیات مقابله با بحرانی است که جامعه بشری درگیر آن است.

وی افزود: سابقه علمای مسلمان در تاریخ حاکی از تسلی خاطر و ایجاد امید در کوران اضطرار جامعه است؛ هماهنگونه که حضرت علی (ع) می‌فرمایند: پیامبر اسلام طَبِیبٌ دَوَّارٌ بِطِبِّهِ بوده است و این الگو باعث شد تا طلاب جهادی بدون ملامت به یاری سیل‌زدگان اهل سنت بشتابند و امروز در مناطق اهل سنت هیآت مذهبی در حال خدمت‌رسانی باشند.

وی ادامه داد: البته در حوادث گوناگون انقلاب اسلامی با وحدت دشمن‌شکن دشمنان و تفرقه افکنان را مایوس کرد. در سیل گلستان شیعه و سنی با هم بودیم و کسی نگفت گناه عامل بلا است. در کرمانشاه و سیستان و بلوچستان نیز همین تجربه را داریم و نگاه امتی حاکم بود. در این میان نیز وظیفه عالم دین این است که با تعمیق معنویت درد مردم را بکاهد نه اینکه ملامت کند.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا شیعه و سنی نمی‌شناسد و همه کشورهای منطقه غرب آسیا را دربرگرفته است. لذا علمای بلاد می‌تواند با حضور میدانی و عمق بخشیدن به اندیشه‌های دینی و اخلاقی دردی از آلام مردم جامعه را برطرف کنند نه اینکه با استناد به شایعات، استفاده ابزاری از بلایا کنند و به تسویه حساب‌های فرقه‌ای مشغول شوند.

وی خاطرنشان کرد: در هنگام ابتلاء مسلمین به این ویروس همچنان که جمعی از طلاب، با اخلاص و از خود گذشتگی و جان بر کف مشغول التیام بخشی به مشکلات هستند از شما و دوستدارانتان هم انتظار می‌رود که وارد میدان شده و التیامی بر درد مردم باشید نه اینکه مشغول دعواهای کلامی باشید.

وی افزود: هر زمان در مناطق اهل سنت کشور مصیبتی وارد شد، برادران شیعه بدون نگرش‌های فرقه‌ای به یاری برادران سنی‌شان شتافت‌اند و هیچ گاه بلا را به عذاب الهی ارتباط نداده و از آن بهره‌برداری مذهبی و تبلیغی نکرده‌اند.

جلالی در خاتمه گفت: از همه علمای اهل سنت دعوت می‌کنم تا با وحدت رویه در مواجهه با این ویروس، نگاه پدرانه به امت اسلامی داشته باشیم و با حضور پررنگ‌تر در ریشه‌کن کردن این بلا متحد شویم.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر