کد خبر: 886145 A

یادداشت استاندار مازندران؛

احمد حسین‌زادگان (استاندار مازندران) در یادداشت پیش‌رو بر دفاع چند لایه استانی تاکید می‌کند. از نگاه او تنها با این سیاست می‌توان به جنگ با کرونا رفت.

از زمان رسمی اعلام شیوع کرونا در کشور، استان مازندران در زمره اولین استان‌های کشور در طراحی و راه‌اندازی ستاد مقابله با کرونا با حضور کلیه دستگاه‌های مرتبط بوده است.

استان مازندران به جهت همجواری با استان تهران و درنتیجه در نزدیکی با استان قم در معرض جدی حمله کروناویروس کووید-۱۹ قرار گرفت و در روزهای اول مبارزه با این میهمان ناخوانده، با ابتلای قابل توجه مردم مواجه شده است.

ستاد کرونا در استانداری با محوریت دانشگاه علوم پزشکی استان و همراهی دستگاه‌هایی مانند هلال احمر، بهزیستی، نیروی انتظامی، پدافندغیرعامل، مدیریت بحران، بسیج وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صداوسیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌ها تشکیل شد و با بررسی دقیق وضعیت استان، مصوبات پیشگیرانه با اهداف کلی ذیل جهت اهداف ذیل تبیین و جهت اجرا ابلاغ شد:

۱- تقویت زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی جهت توقف زنجیره شیوع بیماری با کمترین تلفات ممکن از طریق آماده‌باش به کلیه مراکز درمانی و تامین وسایل درمانی و حفاظتی مورد نیاز و پیش‌بینی سوله‌های نگهداری مبتلایان 

۲- آگاهی‌رسانی به‌روز و در سطح وسیع به مردم استان جهت رعایت توصیه‌های بهداشتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بهره‌گیری از نخبگان بهداشتی و درمانی

۳- محدودیت در تردد درون شهری و کاهش میزان تماس مردم با یکدیگر با اقداماتی چون تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی، پارک‌ها، باشگاه‌ها و برخی اصناف غیرضرور

۴- اقدامات پیشگیرانه در مبادی ورودی استان شامل تست کرونا برای مسافران و هدایت به مراکز درمانی درصورت لزوم

۵- مبارزه با اطلاعات نادرست و شایعات با تشکیل قرارگاه مجازی جهت ارایه آمار و اطلاعات دقیق و صحیح با همکاری رسانه‌های مکتوب و مجازی و پلیس فتا و سپاه پاسداران به ویژه در شبکه‌های مجازی

۶- همکاری و ارتباط مستقیم و لحظه به لحظه با ستاد مبارزه با کرونای کشور جهت هماهنگی اقدامات در استان مازندران

۷- راه‌اندازی پویش مردمی "در خانه می‌مانم" جهت کاهش تردد مردم در سطح خیابان‌ها و اجتماعات و مراکز تردد

علی‌رغم همه اقدامات انجام شده و همکاری بسیار مناسب مردم مازندران، متاسفانه پس از اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های کشور با موج عظیمی از مسافرت به استان مواجه شدیم که آمار مبتلایان به کرونا در استان دقیقا از زمان مسافرت‌ها به استان، ده‌ها برابر شد و این موضوع به صورت کارشناسی شده و با تحلیل و آمار دقیق به اطلاع ستاد مبارزه با کرونای کشور رسیده است.

نظر ما بر این است که استان‌های اصلی درگیر با بیماری کرونا مانند تهران، قم، اصفهان، گیلان، خراسان رضوی و مازندران و چند استان دیگر، از مبدا محدویت تردد بیرون شهری داشته باشند تا به این صورت، هم با حجم انبوه تردد و ترافیک در ورودی‌های مازندران برای ورود به استان مواجه نشویم و هم اینکه باتوجه به امکانات محدود موجود در استان، بتوانیم نسبت به امور درمانی مبتلایان اقدامات شایسته انجام دهیم.  

برای تحقق این هدف، برنامه جامعی را به تهران پیشنهاد دادیم که امیدواریم عملیاتی شود.

مردم استان مازندران با طرح قرنطینه خانگی و داوطلبانه کاملا همکاری کرده‌اند و بیشتر ترددها در شهرها و حتی روستاها مربوط به غیربومی‌ها است که پیاده‌سازی طرح محدودیت از مبدا برای استان‌های پرمبتلا، کار را برای مازندران بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

دفاع چند لایه مازندران در مقابله با ویروس کرونا با مشورت با نخبگان استان و کشور طراحی شده است و اجرای آن به عوامل درونی و بیرونی بستگی دارد که مهمترین عامل تاثیرگذار بیرونی، مسافرت غیربومیان به مازندران است.

همانطور که مقام معظم رهبری، با لغو سفر و سخنرانی خود به مشهد مقدس که هر سال در روز اول نوروز سیاست‌های کلی سال را در آنجا تبیین می‌نمودند، الگوی بسیار مناسبی برای همه ما ارایه دادند، امیدواریم مردم عزیز کشور نیز با الگو قرار دادن منویات معظم له، ما را در جهاد مقابله با ویروس مهاجم کرونا همراهی و حمایت کنند.

در پایان از خط مقدم جهاد و سنگر اول مبارزه با این بیماری، یعنی کادر درمانی از پرستاران و پزشکان تا پرسنل آزمایشگاهی و ستادی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که به واقع مدافعان سلامت هستند، کمال قدردانی را دارم.

کرونا استاندار مازندران مازندارن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر