کد خبر: 872617 A

در نشست خبری سریال "جلال" مطرح شد؛

تهیه‌کننده سریال جلال گفت: برای این سریال از آمریکا تا قم و قزوین مخاطب داشتیم. سریال خانواده را یکجا پای سریال نشاند. ما نباید اتفاقات ملی همچون این سریال را به صورت استانی بررسی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری سریال «جلال» با حضور مرتضی صفری (مدیرکل صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی)، مهدی کریمی (تهیه‌کننده)، حسن نجفی (کارگردان)، عمار تفتی و هادی افتخارزاده (بازیگران) در سالن اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما برگزار شد.

مهدی کریمی (تهیه‌کننده) در این نشست گفت: شنیدن نظرات مختلف از نقاط مختلف برای من جذاب بود و به نوعی تجربه تازه‌ای برای ما به شمار می‌آمد که می‌توان از آنها در کارهای بعدی استفاده کرد. البته عادت کردن مخاطبان به سریال‌های بلند سبب غافلگیری مردم در زود تمام شدن سریال شد. استفاده از بازیگران بومی در کنار بازیگران ملی اتفاقی خوبی بود که باید ادامه پیدا کند.

حسن نجفی در ادامه این نشست گفت: برای این سریال از آمریکا تا قم و قزوین مخاطب داشتیم که درباره سریال پیام‌هایی را به من داده‌اند. این سریال خانواده را یکجا پای سریال نشانده است که از نظر من اتفاق مهمی به شمار می‌آید. ما نباید اتفاقات ملی همچون این سریال را به صورت استانی بررسی کنیم. اکنون شبکه‌های استانی ما در سطح ملی کار کرده و مردم هم می‌توانند از نقاط مختلف شبکه‌های استانی را نگاه کنند. تلاش کردیم یک اتفاق متفاوت را در تلویزیون تجربه کنیم و از این بابت خوشحالیم.

هادی افتخارزاده بازیگر نیز در این نشست بیان کرد: وقتی به صورت رو در رو از کار تعریف می‌کنند، شاید بتوان قسمتی از آن را به دلیل رودروایسی موجود دانست اما وقتی تماس‌هایی گرفته می‌شود که از کار تعریف می‌کنند، نشان از موفق بودن کار دارد. سریال جلال اتفاق خوبی است که امیدوارم ادامه‌دار باشد.

عمار تفتی در ادامه این نشست اظهار داشت: تماس مستقیم با مردم حال خوبی را به ما منتقل کرده و ارتباط با مخاطب را افزایش می‌دهد که قطعا نتایج آن را در آینده خواهیم دید. سریال جلال قواره تولیدات مراکز استانی را تغییر داد و نشان داد که مجموعه‌های خوب این مراکز قطعا مخاطبان ملی خود را خواهد داشت.

سپس نجفی درباره تاثیرات بودجه در کیفیت این اثر بیان کرد: این کار را با یک پنجم بودجه کارهای مشابه تولید کردیم.  

وی ادامه داد: من برای این سریال دکوپاژ‌های متفاوتی درنظر داشتم که به خاطر نبود بودجه آنها را تغییر دادیم. به نوعی کارگردان‌ها سیبل هستند و بسیار نقد می‌شوند. در صورتی که یکی از مواردی که در صورت نبود بودجه قربانی می‌شود، کارگردانی است. درنهایت باید بگویم بی‌پولی به شدت تاثیر گذاشت و حتی ما پایان سریال را به این دلیل تغییر دادیم. البته در فصل دوم به هیچ وجه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

کریمی درباره بعد گردشگری که ساخت سریال در جغرافیاهای متفاوت کشور سبب می‌شود نیز توضیح داد: متاسفانه اطلاع از نقاط مختلف کشور کم است و شاید در راستای معرفی همین نقاط سیمای استان‌ها سیاست ساخت سریال‌های این چنینی را در نظر گرفته است. اما در راستای این موضوع نباید تولیدات استانی را با بودجه کم در نظر گرفت چراکه ساخت سریال در بسیاری از نقاط کشور گران‌تر از تهران تمام می‌شود و تولید سریال‌های با کیفیت مستلزم حمایت مالی لازم است. ما وظیفه داریم که جغرافیاهای مختلف را به همه معرفی کنیم اما برای این مهم باید این موضوعات جدی‌تر در نظر گرفت وگرنه ساخت سریال در تهران به مراتب آسان‌تر از نقاط دیگر است.

نجفی نیز در این باره بیان کرد: یکی از دلایل علت استقبال مردم از این سریال نیز به خاطر استفاده از جغرافیای متفاوت، گویش و جزئیات دیگر است که اتفاقا مورد استقبال مردم قرار گرفته است. به نوعی مخاطب در این کار با اتفاق متفاوتی مواجه شده است. اما متاسفانه در بحث آیین ما نتوانستیم پوشش گردشگری مناسبی داشته باشیم.

مرتضی صفری (مدیرکل صداوسیما مرکز آذربایجان شرقی) نیز در این نشست گفت: سریال جلال نشان داد که بچه‌های استانی هم می‌توانند سریال در حد کیفیت ملی را تولید کنند. ما از استان آذربایجان شرقی می‌آییم که در ۲۰۰ سال گذشته حداقل ۸ اتفاق مهم همچون ایستادگی در برابر روس‌ها و انگلیسی‌ها را رقم زده است.  

وی ادامه داد: چند اتفاق مهم در این پروژه داشتیم که آن را متفاوت می‌کند. اول اینکه بالای ۹۰ درصد عوامل این سریال از هنرمندان استان بودند که در کنار بازیگران ملی کار کردند که به نوعی به هم‌افزایی ملی سبب می‌شود و ما شاهد جریان تازه‌ای را شاهد هستیم. این سریال ۱۵ قسمتی ۴۰ دقیقه‌ای با دو میلیارد تومان جمع شده است که در مقایسه با آثار مشابه مبلغ قابل توجهی نیست.

صفری در ادامه بیان کرد: از نظر من اگر سهم تولیدات استانی در شبکه‌های ملی افزایش پیدا کند، ما شاهد خاموش شدن ماهواره‌ها می‌شویم. حداقل از جانب استان آذربایجان شرقی می‌توانم قول دهم که استان ما می‌تواند به اندازه دو ماه تولیدات شبکه‌های ملی را تامین کند. البته لازمه این موضوع اعطای بودجه لازم به مراکز استان‌هاست.

وی افزود: کل اعتبارات ما در استان آذربایجان شرقی ۵ میلیارد تومان است و با این بودجه به هیچ صورت این جرات را پیدا نمی‌کنم که پروژه دو میلیاردی را آغاز کنم ولی آقای دارابی این جسارت را به من دادند تا کارهای بزرگ انجام دهیم و از این بابت از ایشان سپاسگزارم.

سریال جلال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر