کد خبر: 871736 A

نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا، نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر همچون ادوار گذشته از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و این بار به ریاست سیده مرضیه شفاپور دبیر این کارگروه، در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگو آغاز به کار کرد.

سیده مرضیه شفاپور (دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور)، علی‌اصغر کاراندیش‌ (معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، تنی چند از سفرای کشورها، دبیران، هیئت داوران و ستاد اجرایی نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر و جمع کثیری از فعالان عرصه مد و لباس کشور در آئین افتتاحیه این رویداد حضور داشتند.

نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر نیز همچون سنوات گذشته در دو بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار می‌شود که براین‌اساس در بخش رقابتی از میان ۷ هزار و ۷۳۴ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره، منتخبان آنها به تشخیص هیئت ارزیاب و انتخاب، در طول مدت برپایی جشنواره در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفته و مورد داوری نهایی قرار خواهند گرفت.

از میان مجموع آثار رسیده به دبیرخانه، آمار تفکیکی هر بخش به شرح زیر است:

ـ بخش علمی و دانشگاهی؛ ۱۵۳ پایان نامه و مقاله

ـ بخش طراحی پارچه و روسری؛ بالغ بر ۳۰۵ اثر

ـ بخش تصویرسازی و طراحی لباس؛ یک هزار و ۳۲۱ اثر

ـ بخش مجموعه‌سازی؛ بالغ بر ۷۰ اثر

ـ بخش عفاف و حجاب؛ ۳۱۶ اثر

ـ بخش پوشش سر؛ ۵۱۲ اثر(۱۶۲ اثر فیزیکی)

ـ بخش لباس بانوان؛ دوهزار و ۶۱۴ اثر شامل ۸۰۹ اثر در بخش لباس اجتماع بانوان،  ۸۰۵ اثر در بخش لباس مجلسی و بالغ بر یک هزار اثر در بخش لباس کاربردی

ـ بخش لباس آقایان؛ ۳۰۶ اثر شامل  ۲۲ اثر لباس اجتماع و ۸۴ اثر لباس مجلسی و ۲۰۰ اثر لباس کاربردی

ـ بخش کیف و کفش؛ بالغ بر ۴۰۰ اثر

ـ بخش زیورآلات؛ بالغ بر ۸۰۰ اثر به دبیرخانه این دوره از جشنواره واصل شد.

از میان آثار رسیده به جشنواره این تعداد از آثار در بخش های مختلف جشنواره به نمایش درآمده و در معرض دید عموم قرار گرفته اند:

ـ بخش علمی و دانشگاهی؛ ۹۵ اثر در بخش پایان نامه، ۵۲ اثر در بخش مقالات

ـ بخش طراحی پارچه و روسری؛ بالغ بر ۶۵ اثر در بخش طراحی پارچه

ـ بخش تصویرسازی لباس؛ ۹۰ اثر

ـ بخش مجموعه سازی؛ ۲۸ مجموعه

ـ بخش عفاف و حجاب؛ ۳۱۶ اثر

ـ بخش پوشش سر؛ ۱۰۴ اثر

ـ بخش لباس بانوان؛ ۱۰۸ اثر در بخش لباس اجتماع بانوان،  ۱۰۵ اثر در بخش لباس مجلسی و ۲۰ اثر در بخش لباس کاربردی

ـ بخش لباس آقایان؛ به دلیل نرسیدن آثار به حد نصاب، نمایش آثار در این بخش منتفی شد.

ـ بخش کیف و کفش؛ ۱۲۰ اثر در بخش کیف و ۱۵۰ اثر در بخش کفش

ـ بخش زیورآلات؛ ۲۰۰ اثر شامل ۱۵۰ طرح و ۵۰ اثر فیزیکی

همچنین در بخش غیررقابتی نیز جشنواره امسال شاهد حضور مؤسسات، برندهای حوزه مد و لباس کشور در قالب برپایی غرفه است که هر یک به فراخور آخرین دستاورد و محصولات خود را در حوزه مد و لباس به نمایش درآورده‌اند.

برپایی کارگاه‌های آموزشی، نشست‌ها و همچنین برگزاری پنل‌های تخصصی و گفت و گوی کارشناسی در حوزه مد و لباس کشور از جمله دیگر بخش‌های این جشنواره است که از سوی ستاد برگزاری جشنواره برنامه‌ریزی شده است.

این دوره از جشنواره مد و لباس فجر در بخش بین‌الملل پذیرای طراحان و فعالان این عرصه از ۹ کشور جهان شامل بنگلادش، افغانستان، اسلوونی، ترکیه، عراق، عمان، ایتالیا، هندوستان و اندونزی است که با رویکرد پژوهش‌محور و به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین‌الملل و تأثیرگذاری الگوهای اسلامی و ایرانی در دنیا به‌ویژه کشورهای مسلمان،  نمایندگان آنها در این دوره از جشنواره حضور دارند.

سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیز به همین مناسبت به نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر پیام داد.

متن پیام سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر به شرح زیر است:

به نام خالق زیبایی‌ها...

بشر از آغاز خلقت بر اساس فطرتی پاک، سعی در ابداع وسیله و ابزاری داشت تا جسم و کالبدش را مصون نگه دارد. این وسیله پوششی که ابتدا صرفاً چیزی جز  همان کارکردی که از آن توقع می‌رفت نبود، بعدها و از  رهگذر سال‌ها و قرن‌ها و افت‌وخیزهای جوامع انسانی و بروز برخی تفکرات و سبک‌های گوناگون زندگی متأثر از باورهای قومیت و کهن‌الگوهای تمدنی ویژگی و شاخصه‌های منحصربه‌فردی پیدا کرد.

نحله‌های فرهنگی و اجتماعی، اندیشه‌های فراگیر اعتقادی و دینی که مردمان جوامع گوناگون خود را ملزم به رعایت آن در تمامی اعصار بشر کرده‌اند نیز تأثیر عمیقی بر سیر تحولی پدیده‌ای تحت عنوان پوشاک و لباس برجای گذاشت و این فرایند همچنان پویا و متحول ادامه یافت تا این زمان که ما دیگر به پوشاک و لباس تنها به‌منزله وسیله‌ای برای پوشانندگی نظر نکنیم.

اما پوشاک و لباس و فرم و سبک طراحی و تولید آن، روزگاری است که علاوه بر وسیله‌ای برای حفظ و نگهداری ابدان بشر از گزندهای طبیعی و مصنوعی، رسالت دیگری نیز برعهده دارد و آن فرهنگ‌سازی و انتقال مفاهیم فرهنگی است؛ همچون زبان و دیگر مظاهر علوم انسانی که وقتی در معرض آن قرار می‌گیریم، مجموعه خصایص، ویژگی‌ها، اصالت‌های قومی و تمدنی مردمان جوامع گوناگون از آن استفاده می‌شود.

چنین است که این حوزه بر اساس قطور و حجیم شدن عرصه‌های گفتمانی و درگیری بسیاری از علوم که پوشاک و لباس از آبشخور آن‌ها به بن‌مایه‌های نظری و تفکری به‌منظور ارائه نقد و نظرهای گوناگون که سیر تحولی و پیشرفت آن را موجب می‌شود، پهنه‌ای را ایجاد می‌نماید و هر آن‌که در این گستره پیش می‌رویم و در عمق آن جستجو می‌کنیم با پدیده‌ای مواجه می‌شویم که منعطف بوده و گویا هر آنچه به آن می‌پردازیم پایانی را برایش متصور نیست.

در این اوضاع و شرایط و با فرض آنکه مد و لباس در کشورمان علیرغم همه اتفاقات خوبی که شاهدش بودیم، پدیده‌ای نوظهور است، ملزم به آن هستیم که از خلال برگزاری رویدادهایی در این عرصه به تعریفی پویا و هدفمند ازآنچه در حال وقوع در ایران و جهان است برسیم، تعریفی که حاصل تجمیع همه آراء و نظرات، دستاوردها و دغدغه‌ها و آمال و آرزوی فعالان، طراحان و تولیدکنندگان خدوم، ساعی و دلسوز این عرصه است و به نظر می‌رسد جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر که در آستانه برگزاری نهمین دوره آن هستیم، این فرصت و مجال را به دست می‌دهد که علاوه بر نقد و نظر داشته‌هایمان، به افق‌های روشن و امیدوارانه در این حوزه بیاندیشیم و نظر بیفکنیم.

لذا حضور پرمهر همه عزیزان دست‌اندرکار در این عرصه خطیر هنری و صنعتی را پاس داشته و از همراهی‌تان بی‌نهایت سپاسگزاریم.

نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر تا ۲۹ بهمن در بوستان گفتگو به کار خود ادامه خواهد داد و علاقه‌مندان می‌توانند هرروز از ساعت ۱۰ تا ۲۰ از آثار و غرفه‌های برپاشده در این رویداد، بازدید کنند.

نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر