کد خبر: 865305 A

فیلم یلدا تنها نماینده سینمای ایران در مسابقه اصلی سینمای بلند داستانی جهان در جشنواره ساندنس به نمایش درآمد.

به گزارش ایلنا، پیش از نمایش فیلم، جان ناین (مدیر ارشد جشنواره ساندنس)، در غیاب مسعود بخشی با خواندن پیام این کارگردان، نخستین نمایش یلدا را با تحسین فیلم آغاز کرد.

 پیشتر مسعود بخشی با ارسال پیامی به جشنواره ساندنس و رابرت ردفورد موسس آن، در اعتراض تحریم و تبعیض نسبت به ایرانیان، از حضور در آن انصراف داده بود.

یلدا ساخته مسعود بخشی به تهیه‌کنندگی علی مصفا، با مشارکت موسسه فرهنگی مستقل بن‌گاه، و‌ حمایت ایرج تقی پور و بنیاد فارابی، پس از ساندنس برای نخستین نمایش اروپایی خود به هفتادمین جشنواره جهانی برلین خواهد رفت.

الن هانتر منتقد نشریه اسکرین دیلی در نقدی بر فیلم نوشت: «فرمت برنامه تلویزیونی، چهارچوبی فشرده برای فیلم فراهم کرده، و مهارت تضمین شده کارگردان، ملودرامی آهنگین و قابل فهم خلق کرده که مرگ و زندگی را در قلب قصه به بازی می‌گیرد.»

یان تامس ملون منتقد نیز  نوشت: «یلدا فیلمی قوی است که قلب انسان را از درون لنزی مدرن تکان می‌دهد. اگرچه تمام فیلم تنها در پاسی از یک شب می‌گذرد، کارگردان داستان پر و پیمانی در روایت آن جای داده و‌ مخاطب به خوبی متوجه تمام اتفاقات می‌شود.»

نشریه پلی لیست نت در مورد یلدا نوشت «فیلم قدرتمند و فشرده مسعود بخشی لحظات دراماتیک بسیاری برای شیفته کردن بیننده‌اش دارد. نقش آفرینی صدف عسگری حتی سنگدل‌ترین تماشاگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

 منتقد سایت سینه اروپا، فابین لومرسیه فیلم را چنین توصیف کرده: «مسعود بخشی با دومین اثر بلند داستانی‌اش، استادانه پرسش‌هایی اخلاقی و اجتماعی پیرامون عشق و نفرت، و نه گفتن به انتقام را طرح می‌کند. این کارگردان ایرانی که در جشنواره کن ۲۰۱۲ با فیلم اولش کشف شد، در اینجا دادگاهی تلویزیونی را با ظرافت و هیجان به تصویر کشیده است.»

استقبال تماشاگران و منتقدین از یلدا در جشنواره ساندنس‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر